Kolaj sanatçısı Matt McCarthy’nin dev kedileri

“Kendi kedilerimizi eve giren bir böcekle oynarken gözlemledim ve düşündüm: Partnerim ve ben bu kadar küçük olsaydık bize nasıl tepki verirlerdi? Kedilerin ebatlarını büyüttükçe duygularının da büyüdüğünü fark ettim. Kısa süre içinde daha uyuşuk ve daha inatçı olmuşlardı. Bu sayede dünyaya dair kendi fikirlerimi yansıtabileceğim harika bir alana dönüştü.” 

Foto manipülasyon tekniğiyle kedileri devleştirerek farklı şehirlere yerleştiren ABD’li sanatçı Matt McCarthy, her bölümde farklı kedilerin başrolde olduğu bir Güliver’in Gezileri serisi oluşturuyor âdeta. Sürreel kolajlarında kullandığı kartpostal ve (dijtial veya analog) fotoğrafları en uygun kediyle eşleştirme aşamasını “sihirli bir an” olarak tanımlayan sanatçı; çalışmalarını bazen biraz daha soyut veya tasarım temelli eksenlerde ilerletiyor. 

Kolaj yapmakla ilgili en sevdiği şeylerden birinin önceden var olmuş materyalleri kullanmak olduğunu söylüyor McCarthy. Objelere yeni anlamlar katmak ve önceki çağrışımlarından farklı ve güzel şeylere çevirmek, motivasyon kaynaklarından biriymiş. “Georges George” işi üzerinden yaratım sürecini kısaca özetlediği demo videosu da Photoshop meraklıları için yararlı olabilir.

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...