Konser: Umut Adan - “Büyük Yalnızlığa Devam”

Son 10 senede Avrupa’daki birçok festivalde sahne almış olan besteci ve yorumcu Umut Adan, anlat – çal tekniği ile gerçekleştireceği tek kişilik performansı “Büyük Yalnızlığa Devam” ile 22 Eylül akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da. Siyaset, edebiyat ve yer yer komedi unsurları içeren performans, hem Umut Adan’ın kendi şarkıları hem de tercümeleriyle sunacağı dünya ozan müziğinden seçtikleriyle sanki bir tür oyun formatında izleyiciye ulaşacak.

Umut Adan, İstanbul’da doğup büyümüş bir müzisyen. Çocukluğundan beri çeşitli kültürlerin etkisinde kalmış̧, kısa sürede halk müziğinin büyüsüne kapılmış ve özellikle muhteşem geçişler ve dramatik değişikliklerle dolu bir dönemin müziği olan 70’lerin Anadolu popuna özel bir ilgi duymuştur. 

İtalya’ya yerleştikten sonra kendi şarkıları üzerinde çalışmaya başlayan müzisyen, Marco Fasolo’nun prodüktörlüğünü üstlendiği birkaç 45’lik çıkardı. Kısa bir süre sonra Türkiye’ye dönen Umut Adan, canlı çalmaya devam etti ve sonunda Jack White tarafından İstanbul konserinin ön grubu seçildi. Gördüğü ilginin de verdiği cesaretl ilk albümünü planlamaya başladı. Bahar isimli albüm Londra’da efsanevi Toe Rag Stüdyoları’nda kaydedildi ve kayıtlar Marco Fasolo ve Liam Watson tarafından yönetildi. 

Nihai sonuç, folk esintili şarkılardan oluşan ancak Türkiye 70’lerinin psikedelik geleneğinde olduğu gibi bol fuzz gitar ve funky riffler içeren, ayrıca yaratıcı perküsyonlar ve”‘Güneş” gibi bir şarkıda karşımıza çıkan müziğe renk katan lezzetli mellotronlardan oluşan, esrarengiz aranjman dokunuşlarıyla renklenmiş bir albüm oldu. 

Anadolu pop/rock akımının büyüsünü ve çağın saykodelik ezgilerini günümüze başarıyla aktararak dinleyiciye otantik bir vintage atmosfer sunan bu analog albüm, dünya çapında bir otorite olarak kabul edilen caz dergisi Downbeat tarafından 4 yıldızla ödüllendirildi. Bahar, Magnet Magazine tarafından da janrında yılın en iyi albümü seçilerek onurlandırıldı. 

Umut Adan son olarak, geçtiğimiz nisan ayında “Göklerden Gelen Karar” teklisini paylaştı.

Kapı açılış: 20.30
Biletler: 100 TL (Bina giriş katta satışta.)
Kapasite sınırlı, erken gelmekte fayda var.

Google Takvime Ekle