Konusunun Joy Division ve New Order, anlatıcısının Maxine Peake olduğu podcast serisi

Daha önce filmlere, belgesellere, kitaplara konu olmuş; yakın müzik tarihinin iki özel ekibi Joy Division ve New Order’ın hikâyesini detaylı bir şekilde masaya yatıracak yeni bir podcast serisi başlıyor. 

İngiliz Shameless dizisi ve The Theory of Everything, Funny Cow gibi filmleriyle tanınan oyuncu Maxine Peake’in anlatıcılığını üstlendiği serinin ismi Transmissions: The Definitive Story of Joy Division & New Order. 8 bölüm olarak kurgulanan seri, Joy Division’ın kurulduğu döneme, Ian Curtis’in ardından New Order’a evrilip bugüne kadar uzanan serüvene kapsamlı bir bakış sunacak. Bernard Sumner, Peter Hook, Stephen Morris ve Gillian Gilbert’la yapılmış röportajların yanı sıra müzik âleminden zengin bir konuk listesi söz konusu. Kimler mi var?  Pet Shop Boys, Anna Calvi, Johnny Marr, Thurston Moore, Damon Albarn, Johnny ve Colin Greenwood, Liam Gallagher, Karen O, Bono, Bobby Gillespie, Stereolab, Hot Chip, Honey Dijon, Perry Farrell ve Virgil Abloh.

Serinin ilk bölümü 29 Ekim’de yayımlanacak. Spotify, Apple Podcasts, Deezer ya da YouTube üzerinden erişilebilecek Transmissions’a kayıt olup bölümlerden haberdar olmak isteyenler buraya tıklayabilir.

New Order ve Gillian Gilbert demişken, Kelly Lee Owens’ın geçtiğimiz günlerde NME’ye verdiği röportaja da bir değinmekte fayda var. 28 Ağustos’ta Inner Song adlı ikinci uzunçalarını yayımlayan müzisyen, röportajında New Order’ın Power, Corruption & Lies albümünün hayatını nasıl değiştirdiğinden bahsederken genç yaşta Gillian Gilbert’ı synthesizer başında görmenin de kendisine büyük bir ilham kaynağı olduğunu söyledi: “Müzik dünyasından bir kadın olarak konuşuyorum, Gillian’ı bir synth kraliçesi olarak örnek almak harika bir şeydi. Görmediğiniz bir şey olamazsınız, bu anlamda bir kadını böyle bir şeyin parçası olarak görmek başlı başına ilham verici. Kadınlara genellikle gerekli değer verilmiyor ya da yaptıkları gözardı ediliyor. Gillian Gilbert, synth kraliçesi olarak anılması ve kutlanması gereken bir isim.”