Korku filmi meraklıları 2020 için daha mı hazırlıklıydı?

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nin Medya ve İletişim Araştırma Programı’nın yayımladığı bir makaleye göre korku filmi izleyicileri, pandemi koşullarıyla diğer insanlara göre daha iyi başa çıkabiliyor. 2020’nin kâbus gibi geçtiği konusunda daha fazla kanıta ihtiyacımız olmasa da, araştırma bu yılın koşulları ve gelecekteki süreç adına bazı önemli noktalara işaret ediyor olabilir.


Çalışmada nasıl bir metodoloji izlenmiş?

Fiziksel izolasyon döneminde belirli sayıda kişinin televizyon ve sinema tercihleri takip edilmiş. Elde edilen verilerden de hipotezle bağlantılı bir örüntünün olup olmadığı araştırılmış. Hastalık, ölüm gibi konulara fazla meraklı insanların pandemi döneminde salgın temalı filmlerle daha fazla ilgilendiği ve salgın sürecinde diğer insanlara göre daha fazla direnç gösterebildiği ortaya çıkmış. Araştırmada korku filmi severlerin bu dönemle birlikte izleme alışkanlıklarında bir değişim yaşanmış olabileceği de belirtiliyor. Anlaşılan kimi izleyiciler, bu filmleri bir “öğrenme fırsatı” olarak görmeye başlamış ki bu birçoğumuz için ilişki kurulabilir bir yaklaşım olabilir. 

Araştırmada konu şu sözlerle detaylandırılmış: “Kurgusal yapımlar izleyiciye dünyanın hayalî bir versiyonunu keşfetme imkânı sunuyor. Kurgu boyunca insanlar tehlikeli yırtıcılardan, tuhaf sosyal olaylardan nasıl kurtulabileceklerini öğreniyorlar ve tahmin yürütme gibi konularda becerilerini geliştirebiliyorlar.” 

Peki korku filmleri bunu tam olarak nasıl sağlıyor? Aarhus’taki araştırmacılara göre, korku filmi izleyenlerin olumsuz şartlarda psikolojik açıdan daha az stres yaşamalarının sebebi, kurgunun yarattığı stresle güvenli bir ortamda karşılaşmış olmaları. Bu da onların gerçek hayatta karşılaştıkları olumsuz koşullarda kendilerini diğer kişilere göre biraz daha güvende hissetmelerini sağlıyor. 

Ayrıca çalışmanın korku filmlerini sevmeyen izleyicilere yönelik bir bölümü de var. Araştırmacılara göre eğer korku filmlerinden nefret ediyorsanız kendinizi izlemeye zorlamak gerçek hayattaki durumu daha da kötüye götürebilir. Eğer bu stresle başa çıkma durumunu test etmek isterseniz, ekibin önerisi size korkunç gelen filmleri izlemeniz; genel izleyicinin en korkunç bulduklarını değil.

Her ne kadar araştırma korku filmleri üzerinden ilerlese de çalışmanın ulaştığı sonuç; korkularınızı, sizi tedirgin eden ve ürktüğünüz durumları kabul edip bunlarla baş edebilmenin yollarını bulmanın gerekliliğine çıkıyor. Kişiye uygun kurgunun bu konuda yardımcı olma ihtimali var.

Yazı: Biçem Kaya