Kozmik güçler adına: The Comet Is Coming

Bant Mag. No:51’de yer alan keşiflerimizden biri de aralık ayında Salon İKSV sahnesinde izleyeceğimiz İngiliz grup The Comet Is Coming.

Yazı: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Beliz Oral

Sun Ra’nın kozmik enerjisinden ilham alan Londralı The Comet Is Coming, deneyselliğin zirve yaptığı caz, funk, psikedelik ve elektronik türlerini barındıran parçalarının yer aldığı ilk albümü olan Channel the Spirits’i geçtiğimiz nisan ayında yayınlamıştı. Alter egolarıyla karşımıza çıkan grup üyeleri Danalogue The Conqueror, Betamax Killer ve King Shabaka’nın enerjilerini sonuna kadar harcadıkları The Comet Is Coming’deki parçaları dinlerken kendinizi uzay boşluğundaymış gibi hissedebilirsiniz.

King Shabaka’nın dinleyeni anında saran saksafon solosuyla birleşen Danalogue The Conqueror’ın büyüleyici synth’lerinin bir araya geldiği “Space Carnival”, albümdeki en akılda kalıcı parçalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle psikedelik parçalarda duymaya alışık olduğumuz aksak davullarıyla öne çıkan “Journey Through the Asteroid Belt” ve down tempo’nun olağanüstü bir şekilde saksafonla birleştiği “Slam Dunk in a Black Hole”, kesinlikle albümün en iyi kayıtlarından. Büyük bir kısmı enstrümantal olarak kaydedilen albümdeki parçaların birçoğunun sözleri olmasa da bir hikâyesi olduğunu hissettiren detayları olduğunu söylemek mümkün. Ve albümü baştan sona dinledikten sonra, siz de The Guardian’ın tespitine hak vereceksiniz: “Bu grup âdeta Sun Ra’nın veliahdı.

Bant Mag. No:51’de yer alan “Teftiş: Bu ay ne dinlesem?” dosyasına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.