David Byrne, Maya Hawke ve dahası, kürtaj hakkı için söylüyor

ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe V. Wade içtihadını bozarak kürtaj hakkını eyaletlerin vicdanına bırakan kararı, kimi bölgelerde kısıtlayıcı düzenlemeler yapılmasının yolunu açtı. Gündemimiz, bunlardan etkilenen kadınlar için güvenli kürtaja erişimi kolaylaştırılan kuruluşlara fayda sağlayacak bir albüm. Yalnızca 7 Ekim boyunca Bandcamp üzerinden dinlemeye açık olacak Good Music to Ensure Safe Abortion Access to All, heyecan verici bir müzisyen kalabalığının daha iyi önce hiç duyulmamış ya da nadir kayıtlarını bir araya getiriyor.

Bu sene üzerine çokça yazılıp çizilen bir ilk albüm yayımlayan Wet Leg, ilk kez dinlenecek bir demoyla açıyor albümü. Pearl Jam, geçtiğimiz yaz bir Frankfurt konserinde çaldığı “Porch”un canlı performans kaydıyla dâhil olmuş listeye. Animal Collective, Mac DeMarco, Cat Power, David Byrne & Devo, Mary Lattimore, Daniel Rossen, Maya Hawke, Tegan and Sara, Ty Segall, She & Him, King Gizzard and the Lizard Wizard ve dahası da türlü coverlar, demolar ve canlı kayıtlarıyla içeride.

Koleksiyonun “Liberate Abortion” (Kürtajı serbest bırak) yazılı kapak görseli Kim Gordon’ın ellerinden. Üstelik, projenin ortaklarından NOISE FOR NOW aracılığıyla tişörtünü edinmek de mümkün.

Albüm, distopik roman The Circle’ın (Çember) yazarı Dave Eggers ve kıdemli müzik menajeri Jordan Kurland’ın zihin birliğinden çıkmış. Seçmen hakları ve adil seçimlere destek için hayata geçen 2020 tarihli Good Music to Avert the Collapse of American Democracy’yi takip eden derlemeden elde edilen gelirin tamamı bağışlanacak. 

Projenin fayda sağlayacağı kurumlar: Kürtaj yaptırmak isteyen kişilere yolculuk, yemek, konaklama, çocuk bakımı gibi konularda yardımda bulunan The Brigid Alliance, sanatçıların, kürtaj erişimi de dâhil olmak üzere üreme adaleti alanında çalışan oluşumlarla bağlantı kurmasını ve finansal olarak desteklemesini sağlayan NOISE FOR NOW ve bağımsız kürtaj kliniklerini destekleyen Abortion Care Network.

Gece yarısı olmadan Good Music to Ensure Safe Abortion Access to All’a kulak vermeyi unutmayın.