La Luz güneşi birlikte batırmaya çağırıyor

2012’de dört arkadaş Shana Cleveland, Marian Li Pino, Alice Sandahl ve Lena Simon’un bir araya gelmesi ile kurulan La Luz, sonraki yıl Of Montreal ile turneye çıkmış ve aynı dönem yayımlanan ilk EP’leri Damp Face’le kendilerine has surf pop tınılarını dolaşıma sokmuştu. Geride kalan 10 yıla kimi kadro değişiklikleriyle birlikte Hardly Art etiketli dört harika albüm sığdıran grup, yeni bir tekliyle karşımızda.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan La Luz albümünün ardından dörtlü, iki sıfır km şarkıdan oluşan 7 inç bir single duyurdu. Sosyal medya hesaplarından dinleyicilerine “Peki ya size son albümümüzün seanslarında kaydettiğimiz tüm şarkıları duymadığınızı söyleseydik?” sorusunu yönelterek… 

7 Temmuz’da yine Hardly Art etiketiyle yayımlanacak iki La Luz şarkısından ilki “Endless Afternoon”. Bu kez dalgalar arasında savrulurken değil; güneş batarken bilinmeze doğru direksiyon çevirirken dinlemenizi tavsiye ediyorlar. 

Grubun kurucularından Shana Cleveland, “Endless Afternoon” için “bir California ninnisi” tanımını yapmış. Parçanın esas melodisinin California’daki Yuba Nehri’nin çevresinde doğa yürüyüşü yaparken zihninde canlandığını söylüyor. Düşük tempolu, ağır ağır kavrulan ve gitar melodilerinin âdeta güneş ışınlarıyla genleştiğini hissettiren bir kayıt. 

Geçtiğimiz ocak ayında Shana Cleveland’a meme kanseri teşhisi konmuş ve grup turne planlarını ertelediğini açıklamıştı. Sahnelere haziran ayında bir ABD turnesiyle dönüp, temmuzda Birleşik Krallık’ı gezecekler. 2018’de Salon İKSV sahnesinde dinlediğimiz dörtlü, yakınlarda dümeni bu taraflara da kırar umarız! Canlı La Luz kayıtları dinlemek isteyenleri de 5 Şubat 2021’de yayımlanan konser albümü Live from the Black Hole’a alalım…