Lana Del Rey’in spoken word albümünden ilk parça

Ana akım müzikte 2010’lara damga vurmuş müzisyenlerden beklenmedik albümlerle karşılaştığımız bir yıl oluyor 2020. Bunda sıra dışı gündemin ve global krizlerin etkisi olduğu aşikâr. Geçtiğimiz yıl Norman Fucking Rockwell! albümüyle büyük bir liste başarısı yakalayan Lana Del Rey, Interscope etiketiyle bir şiir albümü yayımlamaya hazırlanıyor. 5 Eylül’de buluşacağımız Violet Bent Backwards Over the Grass isimli albümden ilk parça dinlemeye açıldı. 29 Eylül’de de 30 Lana Del Rey şiirinin kitaplaştırılmış versiyonu satışa çıkacak.

“LA Who Am I To Love You” isimli parça, isminden de anlaşılacağı üzere Los Angeles’a yazılmış bir mektup. “Ben bir hayalperestim, hiçbir yere ait değilim” diyen Lana Del Rey, hayatına dair tüm hakları büyük maaş çekleri karşılığında sattığını ve bundan duyduğu pişmanlığı dillendiriyor. Albüme müzikleriyle dokunan Jack Antonoff, Lana Del Rey’in şiirinin altına dokunaklı melodilerini serpiştirmiş. Antonoff’un şu sıralar müzik piyasasını derinden sarsan Taylor Swift albümü folklore’un da mimarlarından biri olduğunu hatırlatalım.

Lana Del Rey, 2020 bitmeden bir şiir derlemesi daha yayımlayacak. behind the iron gates – insights from an institution ismini taşıyacak ikinci şiir albümünün yayın tarihi henüz belli değil.