Lara Di Lara ile kayıpların izinde

Lara Di Lara, hayal kırıklıklarından sevginin bin bir türlü hâline doğru uzanan 2020 çıkışlı ikinci albümü Sudaki Çığlık’ı takiben Kamufle ortaklığıyla kaydettiği Denge adlı bir EP ve başka pek çok tekli yayımladı. Sırada, zamanın geçiciliğinden ve bitmeyen devinimin içinde hayatlarımızdan kopup gidenlerden bahseden “Kayıplar” var.

Yaşam serüveninde keşfettiği, derinine indiği kavramlar üzerinden üretmeyi seven biri Lara Di Lara. Bu kez kaybetme temasını kendi sonik diline tercüme ederek barışma ile biten bir yüzleşme seansının kapısını aralıyor. 

Yeni şarkısını, “Gördüğün gibi hiç bir şey, olduğu gibi durmuyor / Olsa da altından, kumlar gibi akıyor kayıplar” dizeleriyle açan müzisyen, saniyeler ilerledikçe elimizde olmadan gelişen durumları kabul ederek gülüp geçmeye davet ediyor. Ne de olsa, “Üzüntü işe yaramıyor pek.” 

“Kayıplar”, sahip olduklarımıza koşulsuzca sarılmanın ve kendimizi olasılıklara açarak kavuşacağımız özgürlüğün değerini vurguluyor. Her işinde olduğu gibi yine kalbinin içinden seslendiğini hissettiriyor Lara Di Lara. Sade, iyileştirici vokaliyle içsel yolculuklara sürüklemeye ve sürüklenmeye devam ediyor. Savruk synthler, telaşsız ritimler ve oyunlu bas partisyonlarının izinde sakince seyreden şarkı, kapanışa doğru atmosferini yoğunlaştırarak git gide içine çekiyor. 

Parçanın söz ve müziği Lara Di Lara’ya ait. Prodüktör koltuğunda, müzisyenin Alike Places’dan bu yana birlikte ürettiği uzun süreli yol arkadaşı Levni oturuyor. Harika kapak fotoğrafı ise Burcu Karademir kadrajından.