Le Guess Who? festivalinden baş döndürücü program

Yazı: Güven Yalın

Dünyanın dört bir yanından keşiflik performanslar, yıllar sonra sahneye dönen efsaneler ve kürasyonu zevk sahibi müzisyenler tarafından yapılmış özel programlarıyla her yıl kasım ayında Hollanda’nın Utrecht şehrini bir müzik mabedine çeviren Le Guess Who? festivali, 2023 programının tamamını duyurdu. Bu seneki konuk küratörlük görevini Nala Sinephro, Heba Kadry, Stereolab ve Slauson Malone 1’ın üstlendiği festival, 9-12 Kasım’da gerçekleşecek.

Bu seneki Le Guess Who? takviminden daha önce açıklanan isimler arasında nefes alıp veren bir organizmayı andıran Londra merkezli üçlü Moin, isyan dolu ve bünyeyi altüst edecek kadar çarpıcı şarkılarıyla Backxwash, Chicago çıkışlı analog synth orkestrası Bitchin Bajas, Kate NV ve Deradoorian’ın baş döndürücü güç birliği Decisive Pink, İngiliz davulcu ve besteci Tom Skinner, festivalin gediklilerinden çok yönlü caz kolektifi Irreversible Entanglements, ortak albümleri Jarak Qaribak’ı çalacakları konserle İsrailli besteci Dudu Tassa ve Radiohead gitaristi Jonny Greenwood ile Uganda’nın ritmik geleneklerinden ilham alan Nihiloxica gibi heyecan veren isimler bulunmaktaydı. Açıklanan son isimlerle birlikte, bu yılki Le Guess Who? için kalp çarpıntıları iyiden iyiye hızlandı.

W.I.T.C.H.

Festivalin genel programına eklenen bazı isimler şöyle:

*Avrupa’da vereceği son konserle Güney Bronx’un ikonik post-punk ailesi ESG

*Zambialı ikonik psikedelik rock grubu W.I.T.C.H., üstelik Jacco Gardner ve Nic Mauskoviç eşliğinde

*Pakistan’ın güneybatısındaki dağlık bölge Baluçistan’da yaşayan Benju ustası Ustad Noor Bakhsh

*İtalyan besteci Caterina Barbieri ve elektronik müzik ikilisi Space Afrika’nın festivale özel performansı

*Norveçli müzisyenler Jenny Hval ve Håvard Volden’ın zamanlar ötesi ortaklığı Lost Girls

*Mimi Parker’ın kalp kıran vedasının ardından festivalde solo konseriyle sahne alacak Low üyesi Alan Sparhawk

*Avustralyalı avangart caz üçlüsü The Necks

DJ Stingray 313

Rotterdam merkezli DJ kolektifi AMPFEMININE, festivale özel bir program hazırlayan oluşumlardan biri. Kulüp kültürüne çeşitlilik ve kapsayıcılık perspektifinden bakan etkinlikler imza atan ekip, Le Guess Who?’ya Soft Break ve Tayhana’yi davet etmiş. Lee Gamble, SHERELLE ve DJ Stingray 313 ise NTS’deki programıyla da tanınan DJ re:ni’nin konukları olarak festivalde.

Stephen O’Malley’den Josephine Foster’a, Ak’chamel’den Wolf Eyes’a, Special Interest’ten  Richard Dawson’a, James Holden’dan Colleen’e uzanan devasa Le Guess Who? programının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Festivalden notlarımız için de takipte kalın!