Let The Right One In dizisine doğru bir adım daha

İsveçli sinemacı Tomas Alfredson her ne kadar geçtiğimiz on yılın en sıkı ajan filmlerinden Tinker Tailor Soldier Spy ve oldukça kötü eleştirilerle karşılanan, Michael Fassbender başrollü The Snowman’le de biliniyor olsa da onu dünyaya tanıtan film, artık bir kült mertebesine erişen Låt den rätte komma in (Let the Right One In) olmuştu.

Bir yanıyla büyüme, bir yanıyla da vampir öyküsü olan anlatı John Ajvide Lindqvist’in aynı isimli, çok satan romanından uyarlanmış; yazar senaryoya da el atmış ve ortaya Avrupa korku sinemasında kendine özel bir yer edinen, ürkütücü olduğu kadar etkileyici bir çalışma konmuştu. Yarattığı etkinin ardından filmin çeşitli uyarlamaları peş peşe geldi; Let Me In adıyla 2010’da İngilizce bir yeniden çevrimi çekilse de orijinali kadar büyük bir başarı yakalayamadı. Ayrıca Jack Thorne metni tiyatro için yeniden kaleme almış, oyun DOT ekibince Türkiye’de de sahnelenmişti.

Sinema ve tiyatronun ardından bir Let the Right One In uyarlamasının da televizyon cephesinden gelmesi uzundur bekleniyordu. Geçtiğimiz 10 sene boyunca A&E ve TNT gibi kanallar girişimde bulunsa da sonuç alınamamış, son olarak geçtiğimiz yıl Showtime’ın bir pilot bölüm sipariş ettiği duyurulmuştu. Yapımcı kadrosundan Andrew Hinderaker’ın “Hem orijinal filme bir aşk mektubu hem de tamamen bize ait bir öykü” olarak betimlediği dizi 7 Ekim’de yayına başlayacak. 10 bölümlük diziden, prömiyerine haftalar kala yeni bir fragman da paylaşıldı.

Öykünün orijininde değişiklikler olacak mı bilinmez fakat yayınlanan sinopsise göre dizi, 10 yıl önce vampire dönüştürüldükten sonra hayatları sonsuza kadar değişen 12 yaşındaki bir kız ve babasını konu alıyor. Sonsuza kadar kilitli olan Eleanor, yalnızca geceleri dışarı çıkabildiği kapalı bir ömür yaşarken; Mark, Eleanor’un hayatta kalması adına, ihtiyaç duyduğu miktarda insan kanını sağlamak için elinden geleni yapmakta.

A Better Life ile bir Oscar adaylığı bulunan, son olarak Chaos Walking’de yer alan Demián Bichir’i Mark, Selena: The Series’de rol almış çocuk oyuncu Madison Taylor Baez’i ise Eleanor rollerinde izleyeceğiz. Kadroda ayrıca Anika Noni Rose (Maid, Dreamgirls) Zeljko Ivanek (Damages, Three Billboards Outside Ebbing Missouri) ve Fernanda Andrade (The Devil Inside, Sons of Anarchy) gibi isimlere rastlıyoruz.