Little Richard belgeseli, Rock’n Roll’un Siyah ve kuir köklerine bakıyor

Yazı: İklim Özergün

2023 Sundance Film Festivali’nde prömiyer yapacak Little Richard: I Am Everything belgeseline geri sayım başladı. Bungalow ve Rolling Stone ortak yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda All In: The Fight for Democracy ve The Remix: Hip Hop X Fashion gibi işlerinden aşina olduğumuz Lisa Cortes oturuyor. Belgeselin yapımcısı ise Mudbound’un senaristi Dee Rees

Little Richard bundan iki sene önce, 87 yaşında hayatını kaybetmişti. “Tutti Frutti”, “Long Tall Sally (The Thing)” gibi şarkıları, renkli gömlekleri ve kendinden sonraki pek çok müzisyene ilham oluşuyla daima hafızalarda gerçek bir efsane olarak kalacak bir müzisyen. Söz konusu belgesel, efsanevi rock’n roll ikonu Richard Wayne Penniman’ın kariyerini anlatırken, Amerikan popüler kültürünün ürettiği whitewash tarihine karşılık, türün Siyah kuir kökenlerini de inceliyor. 

İsmini Little Richard’ın “Ben yenilikçiyim. Ben yaratıcıyım. Ben özgürleştiriciyim. Ben Rock’n Roll’un mimarıyım!” sözlerinden alan belgesel, hem ırksal hem de toplumsal cinsiyet açısından 1950’lilerin normlarına meydan okuyan bir yaşam öyküsüne yakından baktıracak.