Low, bitmeyen bekleyişlere ses oluyor

1993’te Minnesota’da kurulan ve bünyede türlü titreşimlerle farklı duygu durumlarını alevlendiren 12 albümle özel mi özel bir katalog oluşturan Low, yeni uzunçaları için 10 Eylül’e geri sayım yapmakta. Alan Sparhawk ve Mimi Parker ikilisi, bitmeyen bekleyişlere ve ansızın değişen gerçekliklere adanmış yepyeni bir şarkıyla karşımızda: “Disappearing”.

Tüm şarkı boyunca bir mantra gibi yankılanan bir akor dizisine kendinizi teslim edip 3 buçuk dakikalık bir meditasyona dönüştürebilirsiniz yeni Low şarkısını. Alışılmış “şarkı” formlarının ya da tanımlarının söz konusu Low olduğu zaman silikleşmesine aşinayız. “Disappearing” de bu uzun soluklu yolculuğun tazeleyici yakıtından nasibini almış bir parça. Bir nakarat, kurgusal bir yükseliş veya görkemli bir kapanış gibi numaralara hiç girmeden hissettiklerine ve hissettirmek istediklerine sırtlarını dayamışlar bir kez daha. 

Yer yer distort olan, bozuk bir speaker etkisi yaratan sesler de estetik bir seçimden öte şarkının vadettiği içsel deneyimin, arayışın tematik bir parçası olarak öne çıkıyor. Bilinmezin peşinden giderken içine dalınan kimi karanlık girdapları çağrıştırıyor. 

Tüm sonik detaylarıyla incelikli bir iş “Disappearing”. Aynı zamanda bir müzisyen Dorian Wood’un çektiği klip de kusursuz bir uyuma sahip bir görsel eşlikçi. Buradan izlenebilir.

Yeni Low albümü HEY WHAT, grubun BJ Burton prodüktörlüğünde kaydettiği 3. işi. 10 Eylül’de Sub Pop etiketiyle yayımlanacak albümün ilk teklisi “Days Like These”i henüz dinlememiş olanları da buraya alalım.

Yükleniyor...