The Beatles şarkısından esinlenen bir sergi: Lucy in the Sky with Diamonds

Dolce Paganne, Merve Atılgan ve Tuba Şamlı Atilla’nın, The Beatles’ın meşhur şarkısı “Lucy in the Sky with Diamonds”tan yola çıkarak ürettiği işleri bir araya getiren ve parçayla aynı adı taşıyan bir sergi yaklaşıyor. 21 Aralık’ta x-ist’te açılacak sergi, 20 Ocak’a dek görülebilir.

Büşra Soydemir’in fikriyle hayat bulan tematik sergi “Lucy in the Sky with Diamonds”ın katılımcı sanatçıları, şarkının yarattığı transandantal atmosferden hareketle izleyiciyi kendi mistik evrenlerine misafir ediyor.

Sergiye ilham olan bu şarkının hikâyesi, John Lennon’ın oğlu Julian’ın yaptığı bir resmi babasına göstermesiyle başlar. Julian, çizdiği bol yıldızlı gökyüzü resmini anaokulundan arkadaşı Lucy’ye ithaf ederek babasına “Lucy in the Sky with Diamonds” olarak sunmuştur. Çocukların hayal dünyasından seslenen sözlerle kurgulanan şarkının ortaya çıkardığı halüsinojenik manzara sebebiyle baş harflerinin dizgesi olan LSD’ye yazıldığı rivayet edilse de Lennon ve diğer The Beatles üyelerine göre sözler bağımsız olarak ortaya çıkmış ve büyük ölçüde Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında romanının edebi tarzından ve soyut anlam yapısından türetilmiştir.

Dolce Paganne, Yeni Çağın Tarikatı, Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kâğıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 100 cm, 2023
Dolce Paganne

İstanbul doğumlu Dolce Paganne mahlaslı sanatçı Ceren Aksungur, 2008’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Royal Academy of Fine Arts, Antwerp’te yüksek lisans programını üstün başarıyla (magna cum laude) tamamladı. Çalışmaları Brüksel’deki Modern Sanatlar Müzesi BOZAR, Haven Gallery (NY, ABD), Outre (Melbourne, Avustralya), New York Times Meydanı dâhil olmak üzere dünya çapında çok sayıda galeri, kültür merkezi ve açık hava sanat etkinliklerinde sergilendi. Universal Studios’a M.Night Shyamalan’ın Old filmi için yaptığı çalışmayla, beş diğer sanatçıyla birlikte, Cynopsis Medya “en iyi influencer reklam kampanyası” dalında ödül aldı. Sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Merve Atılgan, Sermest, Kâğıt üzerine karışık teknik, 56 x 77 cm, 2023 (close up)
Merve Atılgan

İstanbul doğumlu illüstratör, animatör ve multidisipliner sanatçı Merve Atılgan, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon Bölümü’nden birincilikle mezun olduktan sonra illüstrasyon ve çocuk kitaplarına yoğunlaştı. 2017 senesinde illüstrasyonlarını, konsept ve karakter tasarımlarını yapmış olduğu Akbank Caz Festivali “Cazdan Filmler” projesi Stevie Awards’da “Best Use Of Instagram” kategorisinde Bronz ödül kazanmıştır. Yine aynı sene, İngiltere’de düzenlenen Cheltenham illüstrasyon ödüllerinde, “Maskeli Yetişkinler Müzesi” işiyle ödül aldı. Atılgan, dünyada ve Türkiye’de yayımlanan birçok çocuk kitabı için illüstrasyonlar üretmiş ve ödüller kazanmıştır. Sanatçının Can Çocuk tarafından basılan hem yazarı hem çizeri olduğu resimli kitabı Derin Orman, Sırbistan’da Illustrofest’e seçilmesinin akabinde Belgrad’da sergilenmiş ve ardından Şanghay Golden Pinwheel Young Illustrators ödüllerinde finalistliğe layık görülerek Şanghay çocuk kitabı fuarında gösterime sunulmuştur. Atılgan, yurt içi ve yurt dışındaki yayınevleri, dergiler ve sergiler için üretimlerini ve kişisel çalışmalarını atölyesinde gerçekleştirmektedir.

Tuba Şamlı Atilla, Kava Kava, Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 50 x 70 cm, 2023
Tuba Şamlı Atilla

Ankara doğumlu sanatçı Tuba Şamlı Atilla, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nün ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılından itibaren uluslararası reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı, hâlen yapmaya devam ediyor. Bilinen pek çok markanın hatırlanan reklam kampanyalarının yaratıcı işlerine imza attı. Reklamcılık hayatıyla eş zamanlı, serbest tasarımcı, illüstratör, oyuncak tasarımcısı ve yazar olarak üretim hayatına devam ediyor. Çocuk ve gençlik edebiyatında yazıp resimlediği sekiz kitap arasında Redhouse Kidz Yayınları’ndan Tepedeki Göz, Artemis Çocuk’tan Cici serisi, Meav Yayıncılık’tan Bilge ve Zaman Makinesi-Yadigâr ve Bilge ve Zaman Makinesi-Yaren yer almaktadır.