Mac DeMarco, Ty Segall, Anna Calvi ve dahası, Stereogum’a destek albümünde

2002’den bu yana yayınını sürdüren müzik platformu Stereogum, bu yılın başlarında bağlı olduğu şirketten ayrılmış ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettirip daha özgür içeriklere yönelme kararı almıştı. Salgın sürecinin başlarında dönüşüme başlayan Stereogum, reklam gelirlerinin yarı yarıya düştüğünü ve kapanmakla karşı karşıya olduğunu duyurdu. Bağımsız yayınını sürdürmek isteyen Stereogum, harika isimlerle dolu bir toplama albümle destek kampanyası başlattı. Save Stereogum: An ‘00s Covers Compilation isimli albümde 44 sanatçı, 2000-2009 aralığında yayılmanmış şarkıları yorumlayacak. 

Yalnızca Indiegogo üzerinden başlatılan kampanyaya destek veren kişilerle paylaşılacak albüme bir cover parçayla katılan sanatçılar şöyle: Anna Calvi, Bedouine, Bethany Cosentino (Best Coast), Bill MacKay, Car Seat Headrest, Charly Bliss, Chris Farren, Clipping., Colleen Green feat. Diarrhea Planet’s Emmett Miller, Death Cab For Cutie, Dirty Projectors, El-P, Frankie Cosmos, Half Waif, Hamilton Leithauser, Hand Habits, Illuminati Hotties, Jeff Rosenstock, Julien Baker, Kero Kero Bonito, Laura Jane Grace & The Devouring Mothers, Laura Stevenson, Mac DeMarco, Nothing, PUP, Pure Bathing Culture, Ratboys, Rostam, Ryley Walker, SAD13, Shamir, Sharon Van Etten, Soccer Mommy, Strand Of Oaks, The National, The New Pornographers, Thou, TOPS, Ty Segall, Waxahatchee, Wet, White Reaper, Wild Pink ve Wye. Henüz hangi müzisyenden hangi şarkıyı dinleyeceğimizi bilmiyor olsak da listeye kimi başka sürprizlerin de ekleneceğini belirtelim.

Stereogum editörü Scott Lapatine, kampanyadan elde edilecek gelir ile yeni hazırlanan yeni sitenin yapım aşamasının tamamlanacağını ve yazarların ödemelerinin yanında yeni yazarların ekibe katılacağını açıkladı. Bu albümün yanı sıra daha önce Phoenix ve Sufjan Stevens’ın tasarladığı Stereogum tişörtlerinin yeniden basılan halleri, eylül ayında Stereogum yazarlarının ve ünlü sanatçıların DJ’lik yapacağı Zoom partisine online katılma şansı, Stereogum gözlükleri, stickerları gibi birçok ürün de Indiegogo’daki farklı destek paketlerinde yer alıyor.