Maffy Falay belgeseli Maffy’s Jazz, festival yolculuğuna hazır

Türkiye cazının en büyük yeteneklerinden biri olan trompetçi Ahmet Muvaffak Falay, ya da daha yaygın bilinen ismiyle Maffy Falay, 22 Şubat 2022 günü 92 yaşında hayatını kaybetti. Efsanenin müzik tutkusunu ve bu tukunun onu çıkardığı denizaşırı yolculukları konu Maffy’s Jazz isimli bir belgesel yaklaşıyor.

Belgeselin yönetmeni ve yapımcısı Deniz Yüksel Abalıoğlu. Yaklaşık altı yıllık bir süreçte hazırlanan Maffy’s Jazz, yönetmenin ilk uzun metrajı olacak. Kültü Bakanlığı tarafından desteklenen belgesel için festival süreci başlıyor. Maffy ile İsveç’teki evinde yapılmış röportajlar ve arşiv görüntülerini buluşturan belgeselin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Belgesel, Abalıoğlu’nun 2016’da Maffy’yi İsveç’te ziyaret etmesiyle filizlenmiş. Filmin çekimdeki samimi ve sıcak havasını ekrana geçirmeye özen gösterdiğini söyleyen yönetmen, Maffy’nin vefatı üzerine belgesele küçük eklemeler yapmaya da karar vermiş. “Umarım film tüm cazseverler tarafından izlenir ve Maffy’nin hatırası müzikleriyle beraber bu filmle de yaşar.” diyor Abalıoğlu. Belgeselde ayrıca 2016’da Stockholm’de gerçekleşen son Maffy Falay konserinden de görüntüler yer alacak.

“Filmi izleyenlerin bu samimiyeti, benim varlığımı ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum.” Deniz Yüksel Abalıoğlu

Maffy’s Jazz, İKSV’nin Köprüde Buluşmalar platformundan fragman yapım desteği almış. Belgeselin ilk gösteriminin İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali kapsamında yapılması planlanıyor. Nitekim Maffy Falay, 1930 yılında İzmir’de dünyaya gelmişti.

Maffy Falay belgeseli
Maffy Falay hakkında

Kariyeri boyunca Dizzy Gillespie, Elvin Jones, Stan Getz, Kenny Clarke gibi caz ikonlarıyla birlikte çalmış olan Maffy Falay, Gillespie tarafından Miles Davis ve Roy Eldridge gibi trompet efsanelerine denk gösterilmişti. Ankara Konservatuarı’nda yedi yıl trompet ve piyano üzerine çalışmasının ardından 1950’lerde adını dünya sahnelerinde duyurmaya başlayan Maffy Falay, 1964’ten bu yana İsveç’te yaşıyordu. 1970’ler itibariyle Sonet ve Caprice Records gibi döneminin önemli caz etiketlerinden albümler yayımlayan Maffy Falay, kurucusu olduğu Sevda grubuyla dünyanın dört bir yanında konserler vermişti. Müzisyen, 2005’te İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü. 

Fragmandan, Maffy Falay’ın uçsuz bucaksız mirasını birinci ağızdan dinleyeceğimiz bir belgeselin yaklaşmakta olduğu. Kapanış sahnesindeki cümlelerin ise yürek burktuğuna şüphe yok. Belgeselin yayın takvimi ve festival yolculuğuna dair detaylar için takipte kalın. 

Yazı: Asu Uysal