Manga dünyası bir efsanesini yitirdi: Yoshihiro Tatsumi

Nispeten daha karanlık bir anlatımın olduğu, aynı zamanda tiyatro ve sinemadan esinlenmiş bir anlatıma sahip olan gekiga türü mangaların mucidi Yoshihiro Tatsumi 79 yaşında hayata veda etti. Tatsumi özellikle kendi hayatından bir kesit anlattığı A Drifting Life ile tanınıyordu.

1950’li yıllarda gekiga kelimesini ortaya atan ilk isim olan Tatsumi, ilk gekiga kitabını 1957 yılında yayınladı. O dönemin popüler yayınevlerinin pek ilgilenmediği tür, 1960’lı yıllarla birlikte ana akım manga türlerinden biri haline geldi.

2009 yılında yayınlanan 840 sayfalık A Drifting Life kitabı ile de bu dönemi anlatan Tatsumi, kendisine iki Eisner ödülü kazandıran kitabında hayatının 1945-1960 yılları arasındaki dönemini anlatıyordu. II. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı zorlu dönemi ve manga kültürüne girişini anlatan A Drifting Life, iki yıl sonrasında Eric Khoo tarafından Tatsumi adıyla sinemaya uyarlanmıştı.

Yoshihiro Tatsumi, geçtiğimiz cumartesi günü 79 yaşında hayatını kaybetti. Eric Khoo’nun İngiliz gazeteci Paul Gravett’la yaptığı röportajda söylediğine göre, Tatsumi ölümünden önce A Drifting Life ‘ın devamı için hazırlıklarını sürdürüyormuş.