“Maradona” belgeselinden ilk görüntüler

Senna ve Amy gibi son dönemin ses getiren belgesellerine imza atan Asif Kapadia’dan yeni  filmi de çok konuşulacağa benziyor. Bu yılki Cannes Film Festivali programında da yer alan Maradona, Arjantinli futbol efsanesinin 1980’lerde Napoli’de geçirdiği günleri konu edecek.


Maradona İtalya’nın Napoli takımına 1984 yılında transfer oldu ve yedi yıl boyunca mavi beyazlı takımın formasını giydi. Takıma tarihinin ilk şampiyonluğunu getiren efsane, futbolun gördüğü en özel yetenek halini aldı. Sahada yaptıklarıyla âdeta bir büyücüyü andıran Maradona’nın ihtişamlı kariyeri, özel hayatında yaşadığı sıkıntıların üstünü kapamak için yeterli değildi. Maradona’nın bir efsaneye dönüştüğü Napoli, yedi yılın sonunda onun için bir hapishaneye dönüştü.

Son olarak Mindhunter dizisinin iki bölümünü çeken Asif Kapadia’nın uzun bir aranın ardından yönetmen koltuğuna geçtiği ilk yapım olan Maradona, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış 500 saati aşkın görüntüden derlenmiş bir belgesel. Yayınlanan ilk tanıtım klibi, Maradona’nın Napoli’ye transfer olduğu 5 Haziran 1984 günü düzenlenen basın toplantısından görüntüler içeriyor.