Margot Robbie’li “Barbie” filminin yönetmeni Greta Gerwig

Kamerasını 2000’lerin gençliğine ilgi ve özenle yaklaştırırken büyüme olgusunu evrensel bir tonda işlediği Lady Bird ile En İyi Film dâhil olmak üzere 5 dalda Oscar adaylığı elde eden Greta Gerwig, Noah Baumbach’la birlikte bir Barbie filmini kaleme almak üzere 2019’da Warner Bros’la el sıkışmıştı.

Gerwig’in ismi geride kalan 2 yıl boyunca filmin yönetmen koltuğu için de zikredilmekteydi ki nihayetinde söylentiler gerçek oldu. Yönetmenin, gerçek dışı güzellik standartlarının simgesi plastik bebeklere yeni bir bakış açısı getirebilecek duyarlılığa sahip olduğuna şüphe yok. 

Margot Robbie’den övgüler

Başrolde aynı zamanda da filmin yapımcı kadrosunda da yer alan Margot Robbie var. Vogue’a verdiği röportajda Gerwig’in yaratıcı vizyonuna ilişkin şunları söylemiş: 

“Barbie filmi denince ‘Tamam, nasıl olacağını biliyorum’ diye düşünürsünüz. Greta Gerwig’in yazıp yönettiğini öğrenince ‘Ah, belki de hiç bilmiyorum.’ dersiniz.”

Robbie, filmden bahsederken konusuna dair detaylar vermedi ama Barbie’nin Ken, Skipper, Christe, Raquelle gibi arkadaşlarından hangilerinin filmde olacağına dair henüz netleşmiş bir durum olmadığından bahsetti. Geride kalan yıllarda özellikle Harley Quinn karakteriyle özdeşleşen Robbie, Barbie’yle nostaljik bir bağ kurmuş ve projenin beraberinde getirdiği çeşitli zorluklara rağmen bu rolü kabul etmiş.

Gerwig ve Baumbach, Netflix için çekilen White Noise filmiyle meşgul şu sıralar. Ödüllü yazar Don DeLillo‘nun aynı isimli romanından uyarlanan film; tüketim kültürü, medya, akademinin durumu, komplo teorileri ve insan eliyle yaratılmış felaketleri içeren, korkuyla karışık bir hiciv olacak. Noah Baumbach senarist ve yönetmen; başrollerde ise Greta Gerwig, Adam Driver ve Jody Turner-Smith var.

Greta Gerwig denince akla gelen 3 film
Frances Ha (2012)
Yönetmen: Noah Baumbach

Bir dans kumpanyasında çalışan, sürekli dans etmekten hoşlanan Frances’in hayallerinin peşinden gitmek ve hayata tutunmak arasında kalışı odakta. O elindekiyle yetinmek yerine çok daha fazlasını isterken, benzersiz bir dostluğa sahip olduğu Sophie paylaştıkları daireden taşınıyor ve maddi sıkıntılar Frances’i New York’ta bir göçebe hayatına itiyor.

Lady Bird (2017)
Yönetmen: Greta Gerwig

Sacramento’da yaşayan ve Katolik bir okulda eğitimine devam eden Christine’in lisedeki son yılı, üniversite tercihleri, hayalleri, gitmek istediği şehirle ilgili planları… Başta annesi olmak tüm çevresiyle bitmeyen bir sevgi/nefret ilişkisi sürdüren, biraz patavatsız olsa da koca bir yüreğe sahip, özgürlüğüne fazlasıyla düşkün Christine rolünde Saoirse Ronan’ın performansı bir harika.

Little Women (2019)
Yönetmen: Greta Gerwig

Louisa May Alcott klasiğinden uyarlanan film 1860’lar Amerika’sında birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeş Meg, Jo, Beth ve Amy’nin günlük hayatlarına, iniş çıkışlarına ve dönemin gerçekliğine çağdaş bir duyarlılıkla bakıyor. Meryl Streep, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen ve Saoirse Ronan başrollerde.

Yazı: Açelya Eren