Marjinlerden: Horst Ademeit

“Outsider Art” olarak tanımlanan; sanat kültürü, endüstrisi ve kurumlarının dışında kalan, çoğunlukla sanatçının resmi bir eğitime dayanmadan kendi kendine öğretterek yarattığı çalışmalardan oluşan alanın nev-i şahsına münhasır isimlerinde bu haftaki konuğumuz Alman fotoğrafçı Horst Ademeit.

Yazı: Yetkin Nural

fp_ad2563_body

1937 Almanya, Köln doğumlu Horst Ademeit önceleri bir ressam, 1960’larda ise bir tekstil tasarımcısı olarak öğretim görürken ürettiği işler fazla muhafazakar ve akademik bulunduğu için reddedildi. Bu gelişmeler sonrasında sanat camiasını terk eden Adameit, oldukça kişisel bir “paranoya” ve korku peşinde, kendisini pençesine alan bir komplo teorisini dökümanlamaya başladı.

Hayatının son kırk senesini etkisi altında olduğunu iddia ettiği, dairesindeki elektrik prizlerinden çıkan “coldray” (soğuk ışın) ve görünmez radrasyonu belgelemeye adayan Ademeit, elinden düşürmediği polaroid makinesiyle yakın çevresinden (apartman binası, bahçesi, bodrumu ve dairesi) başlayarak zaman içerisinde mahallesindeki inşaat alanlarına, çöp yığınlarına, park etmiş otomobil ve bisiletlere odaklanan fotoğraflar çekiyordu. Elektrik sayacı, termometre, saat ve çeşitli diğer cihazlar kullanarak polaroid fotoğraflarının çerçevelerine belgelediği ana dair detaylı bilgileri not alan Ademeit, sadece bilimsel datalarla sınırlı kalmayıp; koku, ses, atmosfer, ruh hali gibi daha öznel bilgileri de not ederek kendi duygusal gerçekliğine dair bir betimlemeyi de ister istemez fotoğraflarının bir parçası haline getirdi. Bir yandan yaşadığı çevrede bulunan ormanlık alanlardan topladığı tahtalardan ürettiği küreleri vücudunun üzerine yerleştirerek kendisini bu “coldray” taaruzundan korumaya çalışan Ademeit 1990’larda ilgisini çevresinde bulunan objelerden basılı medyaya çevirdi ve her günün gazetesini üzerine yerleştirdiği ölçüm aletleri ile fotoğraflayıp gene kişisel notları ile detaylandırmaya başladı.

Ad5287
02_Horst_Ademeit

Tekrarlayan rutinler, tanımlamalar  ve bilimsel ölçümlemelerden oluşan spesifik bir üretim metodu geliştiren Horst Ademeit kendisine korkutucu, tehditkar ve kaotik gelen bir dünya ile detaylıca planlanmış bu sistem üzerinden baş etmeye çalışıyordu. 2010 yılında bu hayata veda ettiğinde ise geriye bir araya geldiklerinde merak uyandıran, etkileyici gizli bir evren yaratan tam 6006 fotoğraflık bir üretim mirası bıraktı.

ADEMEIT.Horst_.2329
fp_ad3474_body