Martin Gore’un primat-vari etkiler uyandıran şarkısı: “Howler”

Depeche Mode’un kurucu üyesi Martin Gore, en son 2015’te 16 parçadan oluşan MG albümünü yayımlamıştı. Mute Records etiketiyle 29 Ocak’ta yayımlanacak The Third Chimpanzee isimli yeni EP’si 5 parçadan oluşuyor. 

Bu EP için kaydettiği ilk parçanın, insani bir tınıdan ziyade primat-vari bir etki uyandırdığını söylüyor Martin Gore. Bu sebeple parçanın adını “uluyan maymunlar” olarak bilinen maymun cinsine bir gönderme yaparak “Howler” olarak belirlemiş. EP’nin ikinci teklisi olarak da bu parça dinlemeye açıldı.

EP’nin ismi Pulitzer ödüllü bilim insanı Jared Diamond’ın kitabı “The Rise and Fall of the Third Chimpanzee”den ilhamla koyulmuş. Konseptle güçlü bir ilişki kuran kapak fotoğrafında Kanada’da yaşayan bir kapuçin maymunu olan Pockets Warhol tarafından yapılmış bir görsel kullanılmış. İlk tekli “Mandrill” de burada.

Depeche Mode’un konser albümü

2020’de dünya çapında konserlere ara verilmesinin ardından birçok grup ve müzisyen arşivlerinden canlı performans kayıtlarıyla özlediğimiz hisleri canlandırmaya çalıştı. Depeche Mode da bu rüzgâra kapılanlardan. Grubun 2018 tarihli Global Spirit Tour başlıklı turnesinin Berlin ayağında kaydedilen performans, LiVE SPiRiTS SOUNDTRACK adıyla albüm oldu. “Never Let Me Down Again”, “Just Can’t Get Enough” ve “Walking In My Shoes” gibi klasiklerin de arasında yer aldığı 21 şarkılık albüm hemen aşağıda.

Yükleniyor...