Marvel Studios, gerçek Marvel efsanelerine karşı

Disney’in Marvel sinematik evreni ekseninde filizlenen davalarına bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez Walt Disney’in Marvel Studios birimi; Stan Lee, Gene Colan ve Steve Ditko gibi ikonik çizgi romancılarla karşı karşıya. Iron Man, Thor, Spider-Man, Hawkeye, Black Widow, Doctor Strange gibi kahramanlar başta olmak üzere birçok karakterin yaratıcıları ve varislerine telif hakkı mülkiyeti için Marvel Studios tarafından dava açılıyor. 

Çizgi roman yazarları veya mirasçılarının belli bir sürenin ardından yarattıkları karakterler için haklarını yeniden talep edebilmesi, telif hakkı yasaları gereğince mümkün kılınıyor. Disney bünyesindeki Marvel Studios da bunun bir problem teşkil etmemesi niyetinde.

Olayın fitilini ateşleyen ilk talep, mayıs ayında Stan Lee’nin erkek kardeşi ve aynı zamanda Iron Man, Thor ve Ant-Man’in ortak yaratıcılarından biri olan Larry Lieber tarafından yapıldı. Ağustos ayında da Ditko’nun varisleri 1962’de çizgi roman sayfalarında ilk çıkışını yapan Spider-Man için bir fesih bildirimi yolladı.

Marvel sinematik evreninde başlıca yer edinmiş, milyar dolarlar değerindeki bu kahramanların herhangi birinin bile kaybının şirket için büyük risk taşıdığı aşikâr. Eğer dava Disney’in aleyhine sonuçlanır ya da taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa, bu kahramanları bir daha bir arada Marvel filmlerinde ya da Disney’in lisansladığı herhangi bir içerikte göremeyebiliriz. 

Tabii ki Disney’in kahramanların mülkiyetini elden bırakma niyeti yok; herhangi bir karakter feshi yaşanmaması adına çabalanıyor. Kahramanların yaratıcıları kazanırsa, Disney en azından ortak sahipler olarak karakter haklarının en azından bir payını elinde tutmayı umuyor.

Bu gelişmeler, geçmişte yaşanan başka süper kahraman mülkiyet davası örneklerini akıllara getiriyor. Bir zamanlar Superman yaratıcıları Jerry Siegel ve Joe Schuster, DC Comics’e karşı fesih girişiminde bulunmuş fakat başarısız olmuştu. 2010 yılında da çizgi roman dünyasının krallarından biri olarak görülen Jack Kirby’nin ailesi, Marvel’a benzer bir bildirim yollamıştı. O zamanlarda da Marvel; X-Men, Captain America, Incredible Hulk ve başka kahramanların hakları için savaşmak zorunda kalmıştı. 4 senenin ardından dava her iki taraf için de sorunsuz bir şekilde sonuçlandırılmıştı. Marvel ve Kirby davasında Kirby’nin ailesini temsil eden Avukat Marc Toberoff, yeni davada da yaratıcılar ve ailelerinin tarafında yer alacak.

İleride ne olacağına dair yorum yapmak zor fakat durum göründüğü kadar kötü değil. Tarihteki benzer mülkiyet davalarının sonuçlarını göz önünde bulundurulduğunda bu kahramanları Marvel yapımlarında bir şekilde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Açıkçası Disney de işi kılıfına uyduracak gibi.

Yazı: Ahmet Sönmez