Marvel yayınlarına pandemi etkisi

Marvel’ın bu yıl yayımlanacak çizgi roman serilerinden dört tanesi, COVID-19 pandemisi sebebiyle askıya alınmıştı. Aylar süren belirsizliğin ardından, 28 Kasım’da yayınevinden bu serilerin iptal edildiği haberi geldi.

Pandemi öncesinde duyurulan ve 2020 boyunca devam etmesi planlanan üç mini seri Amazing Spider-Man: Daily Bugle, Robert E. Howard’s Dark Agnes ve Star Wars: Rise of Skywalker uyarlamasıyla birlikte 2019’da yayımlanan ilk 5 bölümü tek ciltte toplanan Morbius’un basımları, ABD’de salgın sürecinde dağıtımcılara konan iki aylık yasak sebebiyle durdurulmuştu. 

Marvel’ın aynı dönemde durdurulan diğer yayınları yaz sonunda tekrardan basıma başladıysa da bu dörtlü için herhangi bir somut adım atılmamıştı. 2020’nin bahar aylarından beri hiçbir yeni sayısı yayımlanmayan dört seri iptal edildi. Star Wars: Rise of Skywalker dışındaki üç serinin pandemi öncesinde yayımlanan bölümlerine dair herhangi bir derleme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Star Wars evreninde Skywalker anlatısının son filmi olan Rise of Skywalker’dan uyarlanacak çizgi roman serisi için hedeflenen yayın tarihi 1 Nisan 2020’ydi. Aylar sonra netleşen bu iptal kararıyla birlikte Star Wars tarihinde bir ilk yaşanıyor. Eğer seri basılmazsa, Rise of Skywalker, 1977 tarihli ilk filmden bu yana çizgi roman uyarlaması olmayan ilk Star Wars filmi olacak.