Matthew McConaughey, Stephen King'in ünlü kötü karakteri Randall Flagg'i canlandıracak

Bu yılın en çok konuşulan dizilerinden True Detective’in asabi dedektifi Rust Cohle’a hayat veren ve son olarak Interstellar’da izlediğimiz bol ödüllü aktör Matthew McConaughey, Stephen King’in post-apokaliptik hikayesi The Stand’in sinema uyarlamasında kitabın kötü karakteri Randall Flagg’i canlandıracak.

Uyarlamanın oyuncu kadrosundan açıklanan ilk isim olan Matthew McConaughey’in karakteri Randall Flagg, Stephen King’in ünlü kötü karakterleri arasında önemli bir yere sahip. İlk olarak The Stand‘te görülen karakter, Stephen King’in diğer 7 kitabında da farklı isimlerle karşımıza çıkıyor. Randall Flagg’ın doğaüstü güçleri arasında nekromansi ve kahinlik yer alıyor. Yırtıcı hayvanlar ve insanları etkisi altına alabilen karakterin ana hedefinde ise kaos yaratarak uygarlıkları yıkmak bulunuyor.

5 yıl gibi uzun bir süredir gündemde olan ve Warner Bros. tarafından desteklenen projenin yönetmenliği için Ben Affleck ve Paul Greengrass gibi isimler düşünülmüş olsa da herhangi bir sonuca varılamamış ve elden ele dolaştırılan bu zorlu proje son olarak The Fault in Our Stars yönetmeni Josh Boone’a devredilmişti. The Fault in Our Stars gibi bir gençlik romanı uyarlamasının yönetmenliği ile tanınmış Boone’un Stephen King’in bir romanını uyarlayacak olması ilk başta kulağa biraz garip gelse de aslında Boone sıkı bir Stephen King hayranı olarak biliniyor.

The Stand ilk olarak 3 saatlik tek bir film olarak düşünülmüş ve Boone bu kısıtlamaya uygun bir senaryo yazdığını açıklamıştı ancak şirket geçtiğimiz günlerde projeyi büyüterek hikayeyi 4 filme yayacağı haberini verdi. Boone da Stephen King’in okuyup onayladığı senaryosunu daha büyük ve görkemli bir seri uğruna rafa kaldırmayı göze aldığını çünkü bu uzun hikayeyi birden fazla filmle daha doğru anlatabileceğini söylemiş. 1990 yılında Doubleday Publishing tarafından yeniden yayınlanan 1152 sayfalık kısaltılmamış versiyonuyla Stephen King’in en uzun romanı olma rekorunu geri alan The Stand, Amerikan ordusunun bir üssünde saklı tutulan Captain Trips adlı ölümcül virüsün kazara yayılmasının ardından dünyada yaşanan krizi anlatıyor.

thestandbantmag