Maxime Dangles, Sessiz Perşembe sonrası Bina kabininde

Fransız Kültür Merkezi iş birliği ile Sinematek/Sinema Evi‘nde gerçekleşen Sessiz Perşembe gösterimlerinde bu hafta 1913 yapımı Le Roman de Carpentier / Carpentier’in Hikayesi filmi izlenecek. Filme gitarıyla eşlik edecek müzisyen Maxime Dangles, sonrasında da DJ setiyle Bina kabininde olacak.

Fransa’nın Ulusal Sinema Merkezi CNC; Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları vesilesiyle düzenlenen sanatsal ve kültürel programlar dizisi Kültür Olimpiyatı 2024 kapsamında restore ettiği Le Roman de Carpentier ile boksörlük sanatına saygı duruşunda bulunuyor. 

Le Roman de Carpentier

Yönetmeni bilinmeyen, 1913 yapımı bu biyografik filmde ünlü boksör Georges Carpentier başrolde. Kendisinin çocukluğunun geçtiği Pas-de-Calais maden havzalarından çıkıp spot ışıklarıyla çevrili ringlerin görkemine uzanan hayatı beyaz perdeye yansıyor. Film, dönemine göre yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek, dövüşlerindeki hızı ve hassasiyetiyle tanınan şampiyonun maçlarından haber görüntülerine de yer veriyor.

Fransız sporunun en büyük isimlerinden biri kabul edilen ve 14 yaşında boksa başlayan Carpentier, İngiltere ringlerinin en büyük isimlerini mağlup ederek dört şampiyonluk kazanıp Avrupa şampiyonu olmuş ve 1921’de dünya şampiyonluğunu elde etmişti. Carpentier 1927’de ringleri geride bırakmasının ardından gösteri dünyasına yöneldi ve başta ABD ve İngiltere olmak üzere vodvillerde sahne aldı, sessiz ve sesli dönemde birçok film çekti ve bir roman yazdı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Chez Georges Carpentier adında bir bistro işletti.

Maxime Dangles

Yeni nesil elektronik müzik prodüktörlerinden deneyimli, uluslararası bir sanatçı olan Maxime Dangles, 2006’da ilk albümü Kompakt’ı dinleyicisiyle paylaşmasının ardından Rex Club, Berghain, Panoramabar, Goa, Astropolis, TomorrowLand, Nuits Sonores gibi birçok kulüp ve festivalde sahne aldı. Moby, Röyksopp, Miss Kittin & the Hacker, Simian Mobile Disco, Oxia ve daha yakın zamanda Green Velvet için remiksler üreten Maxime Dangles, Le Roman de Carpentier için yaptığı besteleri de geçtiğimiz nisan ayında albümleştirmişti.

Gösterim: 20.00 – Sinematek/Sinema Evi (Detaylar burada)
DJ set: 22.00 – Bina (Katılım ücretsiz)