Maynard James Keenan’ın şarap tutkusu ve Portishead dinleyen üzümleri

Tool ve A Perfect Circle solisti Maynard James Keenan’ın üzüm bağı Merkin Vineyards’taki şarap çalışmaları sürüyor. Caduceus Cellars isimli markasıyla ve şarapçılık tutkusuyla sık sık gündeme gelen Keenan, Discogs’a verdiği röportajında üzümlerine dinlettiği müziklerden bahsetti.Solo projesi Puscifer’ın 30 Ekim’de yayımlanan Existential Reckoning vesilesiyle Discogs’a konuşan Keenan, 15 yılı aşkın süredir farklı şarap tatlarının peşinde. Bu anlamda üretim biçimlerini çeşitlendirecek farklı teknikler denemekten de kendini alıkoymuyor. Üzümlerine farklı türlerde müzikler çalan Maynard, bu müziklerin üzümler üzerindeki etkilerini derlediği tablosunu da Discogs’la paylaşmış. Albümleri baştan sona bütün olarak çaldıklarını, şarkıları karıştırmadıklarını ifade eden Maynard, aldıkları notlarla şarapları eşliğinde dinleme listeleri sunduklarını belirtiyor.

Mesela Tempranillo ve Durif üzümleri, iki gün boyunca Portishead’in Dummy ve Portishead albümlerini dinliyormuş. Chardonnay ve Malvasia Bianca Co-Ferm üzümlerinin tercihi ise PJ Harvey diskografisinden altı albüm. Albariño üzümlerinin biraz punk damarı olduğunu anlıyoruz, zira 1979-1982 aralığında kaydedilmiş üç DEVO albümünü döndürüyorlar. Aglianico ve Cabernet Sauvignon üzümlerine de Fever Ray ve Low albümleri çalınıyor.

Maynard James Keenan’ın üzümleri için hazırladığı playlistlere buradan ulaşabilirsiniz. Henüz yeni Puscifer albümünü dinlemediyseniz de hemen aşağıya.

Bant Mag. No:62’de yayımlanan A’dan Z’ye: Maynard James Keenan dosyasında da müzisyenin şarap tutkusuna değinmiştik. 

İllüstrasyon: Özgü Aydar

Şarap

Maynard James Keenan’ın en büyük tutkularından biri şarap. Uzunca süredir Merkin Vineyards adlı üzüm bağında çalışmalarını sürdüren Keenan’ın Caduceus Cellars isimli bir şarap markası da bulunuyor. Büyük annesi ve büyük babası da şarap yapımıyla ilgilenen müzisyen, 2003 yılında hayatını kaybeden (şarkılarında sıklıkla değindiği) annesi Judith Marie için de Nagual del Judith isimli özel bir şarap piyasaya sürdü.