Melike Şahin ve yönetmen Melih Kun’la “Geri Ver” üzerine

BaBa ZuLa ile hayatımıza giren ve sonrasında yayınladığı solo tekliler ve canlı performanslarıyla hepten tutulduğumuz şarkı yazarı ve şarkıcı Melike Şahin, Sony Music etiketli son teklisi “Geri Ver”i Melih Kun imzalı sade ve etkileyici bir klip eşliğinde yayınladı. Dinleyeni yoğun bir hüzün bulutuyla saran şarkıyı ve klibini, Şahin ve Kun’dan dinledik.

Melike Şahin yanıtlıyor

Her köşesinden hüzün damlayan bir şarkı “Geri Ver”. Şarkı nasıl bir zaman diliminde, nerede, hangi duygularla yazıldı?

Sanıyorum üç yıl kadar oldu, yazarken evdeydim salonda. Canberk Ünsal bestesini yollamıştı, onun üzerine eklendim. Nasıldı duygu durumum çok hatırlamıyordum doğrusu. Ama klip için Melih’le hikâye düşünürken ben de hatırlamak istedim nasıldım diye. Çok sevgili bir dostumuzu zamansız kaybettik. Yazarken yasın etkisi sinmiş olabilir.

Daha önce Cannes’dan “En İyi Yönetmen” ödülü kazanmış Tony Gatlif gibi bir isimle de video çekmiş bir müzisyen olarak, bir parçanın görsel eşlikçisini yaratmak sana nasıl hissettiriyor? “Geri Ver” klibinde kreatif direktörlük de yapıyorsun, yakında bu alanda farklı çalışmaların olacak mı?

Vallahi çok zor bir eşleşme. Bazen yazarken görsel dünyası da geliyor parçanın aklıma, bazen gelmiyor. “Geri Ver”de gelmedi mesela. Melih’le kafa kafaya verdik. Bir ilham bekledik, bir sürü klip izledik, gezdik sürekli. Parça zaten yeterince hüzünlü, çok da harlamak istemedik açıkçası. Bir de belirttiğin gibi son klibimi Tony Gatlif’in çekmiş olması da tabii hafif bir gerginlik vermedi değil. Zaten uzun zamandır klip çekmeye yeltenmedim bile, lirik videolar paylaştım bu süreçte. Ama “Geri Ver”e bir görsel dünya kurmak konusunda çok hevesliydim ve görsel dünyamın bir başka kolunu emanet ettiğim arkadaşım Oğuzcan Pelit, bana Melih’in işlerini gösterdi. Orda hemen ışıklar yandı bende. Ülkemiz klip külliyatına şahane işler vereceğine inanıyorum. Bu yaratım sürecinde ona eşlik etmek güzel bir deneyimdi. “Ana akım mı alternatif mi, bu kız nerede duruyor?” karmaşasının ortasında Melih’in yükünü biraz olsun hafifletebildiysem ne mutlu bana! Diğer soruya gelince, vallahi kliplerimde çeşitli sıfatlarla beni görebilirsiniz elbette, neden olmasın. 

Sabırsızlıkla beklediğimiz albümünden biraz ipuçları istesek?

Solo yolculuğum başlayalı yaklaşık üç sene olmuş ve dokuz tekli yayınlamışım bu güne dek. Başlarda sürekli röportajlarımda Merhem’in hazırlıklarında olduğumdan bahsetmişim, galiba çok heyecanlıymışım. Şimdi bakıyorum, bu zaman zarfında Merhem zaten kendi kendini oluşturmuş, tamamlanmak üzere bile. Baharda sonuç bölümü şarkılarını da paylaşıp albümümü tamamlayayım istiyorum, bir aksilik olmazsa. Umuyorum plak formatında da buluşturacağız dinleyiciyle. 

Melih Kun yanıtlıyor

Parçayı ilk dinlediğinde aklında neler canlanmıştı? Klibin final versiyonu bu fikirlerle ne kadar ilişkili?

Parçayı ilk dinlediğim andan çekim gününe kadar uzunca bir süre geçti. Bu süre zarfında Melike ile sürekli iletişim halindeydik. İlk başlarda çok daha komplike senaryolar üzerine düşünüyorduk. Farklı farklı senaryolar inşa edip hepsini yıktık. Sonunda karışık fikirlerden kendimizi kurtarıp daha sade bir klip çıkarttık.

Daha önce Şam, Heja, Ege Çubukçu, Deniz Taşar gibi isimlerin kliplerini yönetmiştin. Melike Şahin iş birliği kendi filmografinde yeni ve farklı bir sayfa açıyor. Farklı bir müzikal estetik üzerine çalışmak senin için nasıl bir deneyimdi?

Her çalıştığım sanatçı bana zihnimde bambaşka kapılar açıyor. Çıktıkları yolların bir kısmında onlara dahil olmak oldukça keyif verici. Herkesin farklı düşünme sistemleri ve eserleriyle farklı ilişkileri var. Ben de bu ilişkiyi üretime dahil etmeyi seviyorum. Melike ile çalışmak da bana farklı bir bakış açısı kazandırdı.

“Geri Ver” fazlasıyla sade ve duyguya odaklanan bir klip. Hazırlık aşamasında kendinize referans olarak benimsediğiniz başka klip ya da filmler hangileriydi?

Spesifik olarak klip ya da filmler yok. Bir ara Sevmek Zamanı’ndan bazı parçaları tekrardan izlemiştik onlardan etkilenmiş olabiliriz. Bir de tabii Kieslowski’nin Mavi filmine selamımız var…


Yükleniyor...