Merak ettiğimiz 10 müzik belgeseli

Karen Dalton’ın New York yılları, The Beatles’ın Let It Be hazırlıkları, TLC ile 90’lar rüzgârı, Britanya’da ırkçılığa karşı punk sesleri… Bu yıl festivalleri gezen, şu sıralar yapım sürecinde olan ya da yakında izleyeceğimiz müzik belgesellerinden merak uyandıran 10 tanesi.The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart (2020)

Yönetmen: Frank Marshall
Odak: Barry, Maurice ve Robin Gibb kardeşlerin göz kamaştıran başarılı yılları ve şöhretle mücadelesi. Chris Martin, Mark Ronson, Justin Timberlake gibi isimlere de mikrofon uzatılıyor.
Dinleme önerisi: “Night Fever”, muhtemelen birkaç kez tekrar ederek.

Rockfield: The Studio on the Farm (2020)

Yönetmen: Hannah Berryman
Odak: Galler’de bir çiftlikte kurulan, 1960’lardan bugüne Motörhead, Iggy Pop, Queen, Bauhaus, Oasis, The Stranglers ve nicesini ağırlamış efsanevi stüdyo. Robert Plant, Rockfield stüdosunu “Gerçek bir rüya” olarak tanımlıyor.
Dinleme önerisi: Bu stüdyoda kaydedilmiş albümlerden bir seçki iyi gider. 1980 tarihli Iggy Pop albümü Soldierla başlayabilir, Motörhead’in On Paroleu ve Rush’ın A Farewell To Kings albümleriyle devam edebilirsiniz.

In My Own Time: A Portrait of Karen Dalton (2020)

Yönetmen: Robert Yapkowitz, Richard Peete
Odak: Nick Cave’den Joanna Newsom’a birçok farklı jenerasyondan müzisyene ilham kaynağı olmuş, folk efsanesi Karen Dalton’ın 1960’larda New York sahnesinde karşılaştığı zorluklar ve 1993’teki ölümüne dek süren alışılmışın dışındaki hayatı.
Dinleme önerisi: Belgesele ismini veren 1971 tarihli albümden “Something On Your Mind”.

The Nine Lives of Ozzy Osbourne (2020)

Yönetmen: Greg Johnston
Odak: Ozzy Osbourne’un 50 yılı aşkın kariyeri birçok farklı açıdan masaya yatırılıyor. Marilyn Manson’dan Rick Rubin’e, kabarık konuk listesi de cabası.
Dinleme önerisi: Sesi kökleyerek “Symptom of the Universe”.

Blossoms: Back to Stockport (2020)

Yönetmen: Charlie Watts
Odak: Çocukluk arkadaşı olan beşli Blossoms’ın memleketleri Stockport’ta 2019’da verdikleri stadyum konseri ve ekibin müzikal serüveni.
Dinleme önerisi: Grubun en büyük hiti olan “Charlemagne”.

Biography: TLC (2021)

Yönetmen: Matt Kay
Odak: Yaşayan TLC üyeleri T-Boz ve Chilli’yle yapılmış röportajlarla, 90’lara damgasını vurmuş R&B harikasının hikâyesi.
Dinleme önerisi: Diggin’ the scene, diggin’ on you, diggin’ on me. Baby baby ooo… Diggin’ On You”yla eve biraz 90’lar havası alalım.

Zappa (2020)

Yönetmen: Alex Winter
Odak: Frank Zappa’nın müzikal yolculuğu ve özgürlük mücadelesi, Frank Zappa’nın arşivlik kayıtlarından kesitlerle anlatıcılığını üstlendiği bir kurguyla karşımızda.
Dinleme önerisi: Canlı performanslarında devleşen Frank Zappa’nın geçtiğimiz yıllarda albümleşen Chicago ‘78 kaydı.

White Riot (2020)

Yönetmen: Rubika Shah
Odak: 1970’lerde Britanya’da punk sahnesinin aşırı sağa kayma tehlikesine ve ırkçı ulusal cephenin taraftar kazanmasına karşı müzisyenler tarafından oluşturulan Rock Against Racism hareketi.
Dinleme önerisi: Belgesele ismini veren The Clash parçası “White Riot”.

Billie Eilish: The World’s A Little Blurry (2021)

Yönetmen: R.J. Cutler 
Odak: 2019’un ismi en çok anılan müzisyenlerden biri olan ve başarısını Grammy ödülleriyle taçlandıran Billie Eilish’in yaşantısı. Hazırlıkların dört yıldır sürdüğü konuşuluyor.
Dinleme önerisi: An itibariyle YouTube’da 995 milyondan fazla kez dinlenmiş olan “Bad Guy”.

The Beatles: Get Back (2021)

Yönetmen: Peter Jackson
Odak: 1970 tarihli Let It Be albümünün hazırlık aşamalarını Peter Jackson yönetmenliğinde deneyimleme keyfi. Albümle aynı yıl yayımlanan Michael Lindsay-Hogg imzalı belgeseldeki görüntüler yeniden düzenlenmiş ve yeni röportajlar eklenmiş.
Dinleme önerisi: Bildiğiniz gibi albüm “Two of Us”la başlıyor.