Metal müziğin köklerine ve etkilerine dair yeni bir kitap

The Quietus dergisi yazarlarından Dan Franklin’in kaleminden Heavy: How Metal Changes the Way We See the World isimli heyecan verici bir kitap geliyor.

Kitap, metal müziğin köklerine inerken, kültürel ve sosyal etkilerini efsane grupların hikâyelerine uğrayarak araştırıyor. Black Sabbath ve Judas Priest gibi heavy metal gruplarından, Bloodbath ve Carcass gibi death metal gruplarına eğilen kitap, metal müziğin farklı çizgilerine odaklanıyor: Pantera, Sunn O))), Iron Maiden, Sleep, Electric Wizard… Bu âleme giren ayırt edici seslerin, çizgilerin gelişimini ve kültürün derinliklerine etki eden gücünü araştırıyor. 

Heavy: How Metal Changes the Way We See the World, Slipknot’ın 11 Eylül saldırılarının travmasıyla mücadele çabası, Alice in Chains’in Vietnam’ın yaralarına uzanması gibi metal müziğin toplumsal meselelerle karşılıklı etkilerini ve bu meselelere yön verme, bunlarla başa çıkma adına gücünü, uyarıcılığını da odağı haline getiriyor. Öyle ki kitabın sinopsisi, bu gücü, uyarıcılığı ve bazen “uğursuzluğu”, “metalin korkunç güzelliğine şekil ve anlam verir” diyerek niteliyor.

Merakla beklenen kitabın yayın tarihi için 19 Mart işaret edilmiş. 4 Mart’ta Londra’daki The Social’da Heavy için büyük bir buluşma gerçekleşeceği de duyuruldu. Dan Franklin, buluşmada kitaplarını imzalamanın yanı sıra kitabı hakkında konuşacak ve deneyimlerini aktaracak. Buluşmada Franklin’e, metal müzik hakkında kaydettikleri hikâyeleri paylaşacak önemli müzik yazarları da eşlik edecek: Metallica’dan Iron Maiden’a devasa isimlerle röportaj yapmış Metal Hammer yazarı Eleanor Goodman ve The Guardian’ın eski müzik editörü Michael Hann bu isimlerden bazıları. Buluşma, Mighty Lord Deathman‘in ve şimdilerde ikinci stüdyo albümü üzerinde çalışan We Wild Blood‘un canlı performanslarıyla noktalanacak.

Yazı: Mine Metin