Metal müzik dinlemek sürüşü nasıl etkiliyor?

Avusturya’da yapılan bir araştırma, sürüş sırasında metal müzik dinleyen sürücülerin, trafikte daha tehlikeli olduklarına işaret ediyor.


İngiltere merkezli motor sporları dergisi Auto Express tarafından Avusturya’daki yarış pisti Red Bull Ring’de gerçekleşen denemelerde, dergi ekibinden Tristan Shale-Hester, farklı müzik türleri dinleyerek otomobil sürdü ve her denemenin ardından hissettiklerini ve yaşadıklarını not aldı.

Slipknot’ın 1999 çıkışlı ilk albümünden “(sic)” parçası eşliğinde direksiyon başında yaşadıklarını “Konsantre olmak epey zorluydu” sözleriyle tanımlayan sürücü, gaz pedalını kontrol etmekte de kimi sıkıntılar yaşadığını belirtti. Deneyin sonunda; klasik, hip hop, pop ve metal seçenekleri arasında, sürücüleri olumsuz anlamda en az etkileyenin pop şarkıları olduğu açıklandı.

Raporda Slipknot şarkısı eşliğinde yapılan turun, Shale-Hester’in en kötü sürüş performansı olduğuna değinilirken, klasik müzik eserlerinin de sürücülerin “fazla rahatlamasına” sebep olduğu açıklandı. Tabii ki tek bir kişinin sürüş deneyimiyle kesin bir sonuca varmanın mümkün olmadığı bir konudan bahsediyoruz. Tristan Shale-Hester’in günlük hayatında neler dinlediği de bu testin sonucunu etkileyen faktörlerden biri olmuş olabilir. Halihazırda Slipknot ya da başka metal gruplarını dinleyen biri için sonuçlar çok daha farklı olabilirdi. Biz yine de “yalnızca evde dinlemeniz üzere”, Slipknot’ın “(sic)” parçasını aşağıya iliştirelim.