Metallica cover albümünde yok yok

St. Vincent, Dave Gahan, Miley Cyrus, IDLES, Phoebe Bridgers, Mac DeMarco, My Morning Jacket, Rina Sawayama, Kamasi Washington, Flatbush Zombies, OFF!, The Neptunes, Ghost, Weezer, Moses Sumney diye uzayan bu liste, akıllara Primavera Sound’un parmak ısırtan 2022 takvimini getirmiş olabilir. Saydığımız bu isimler, Metallica’nın bu yıl 30 yaşına giren The Black Album’ü için hazırlanan cover derlemesinde yer alan 53 sanatçı / gruptan “bazıları”. 

Fiziksel baskısı 7 plaklık bir set olarak 10 Eylül’de yayımlanacak albümün ismi The Metallica Blacklist. Sanatçılar, albümdeki favori şarkılarını seçip yeniden yorumlamış. Paylaşılan tanıtım klibinde her cover’dan 5-10 saniyelik kesitler duymak, kimi şarkının kayıt aşamalarından görüntüler görmek de mümkün. Anlaşılan çoğunluğun favorisi “Nothing Else Matters”mış. Zira 6 dakikalık fragmanın yarısından fazlası bu şarkının yorumlarıyla geçiyor.

Bu özel derleme haberiyle birlikte Miley Cyrus’un “Nothing Else Matters”ı da dinlemeye açıldı. Kendisine bu kayıtta WATT, Elton John, Yo-Yo Ma, Chad Smith (Red Hot Chili Peppers) ve Metallica basçısı Robert Trujillo eşlik ediyor. Biz pek beğenmedik ama illa dinlemek isterseniz, klibi burada.

Orijinal albümün remastered versiyonu da ağustos ayında yayımlanacak. The Metallica Blackist’ten elde edilecek gelirin tamamı, All Within My Hands Foundation vasıtasıyla şarkıları yorumlayan müzisyenlerin seçeceği yardım kuruluşlarına bağışlanacak.

Metallica coverları demişken, birkaç favorimizi de hatırlayalım.

Primus – The Thing That Should Not Be

Les Claypool’un bangır bangır baslarıyla devleşen bir cover. Primus’un 1998 tarihli b-yüzü kayıt derlemesİ Rhinoplasty’de yer alıyordu. Stanley Clarke ve Jerry Reed yorumlarıyla birlikte.

Motörhead – Whiplash

RIP Lemmy! İlk Metallica albümü Kill ‘Em All’un tam gaz “Whiplash”ine 2006 yılında el atmıştı Motörhead. Fazla söze gerek yok, cayır cayır!

Mastodon – Orion

Progresif metalin 2000’lerdeki yıldız grubu Mastodon’un 2020’de yayımladığı Medium Rarities derlemesinden leziz bir cover. Cliff Burton’ın bas partisyonlarıyla parlayan enstrümantal şarkı, Mastodon’a çok yakışmış.