Michael B. Jordan’dan bir “Superman” projesi hayali gerçek oldu

Michael B. Jordan, uzun yıllardır beyaz perdede Siyah bir Superman görmek isteyen hayranların rüyalarını süsleyen bir isim. Yapımcılığını J.J. Abrams’ın üstleneceği bir projenin geliştirildiği, hatta yazar Ta-Nehisi Coates’in senaryo üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Dedikodu kazanı kaynarken elbette mikrofonlar Jordan’a uzanmış; adının rol için zikrediliyor olmasından gurur duysa da ortaya çıkan işi izlemekle yetineceğini söyleyerek, DC hayranları cephesinde üzüntüye sebep olmuştu. Anlaşılan oyuncu Siyah bir Superman ile değil, sadece bu projeyle ilgilenmiyormuş.


Collider’ın haberine göre Jordan, kurucuları arasında yer aldığı Outlier Society isimli prodüksiyon şirketiyle, HBO Max’de yayımlanması planlanan bir başka Siyah Superman projesi için kolları sıvamış. Beyaz olan bir karakteri (Clark Kent) Siyah olarak yeniden resmetmek yerine, hâlihazırda çizgi romanlarda Siyah bir Superman olarak tasvir edilen Val-Zod ile ilgilendiği söyleniyor. Oyuncu seçiminde farklı bir istikamete gidilmezse, kendisini meşhur kostümün içinde göreceğimizi de şimdiden söyleyebiliriz. Mini dizi formatı düşünüldüğü ve ismi gizli tutulan bir senarist ile el sıkışıldığı da, gelen diğer bilgiler arasında.

Peki kimdir bu Val-Zod? 

Ailesi Earth 2 evreninde, Kripton’un yüksek mahkemesi tarafından idam edildikten sonra Kal-El (Clark Kent) gibi dünyaya gönderilen karakter; onu ele geçiren insanlar tarafından senelerce yer altında mahkûm edilir ve bedeni üzerinden çeşitli deneylere maruz kalır. Superman’in vefatının ardından kurtulup onun mirasını devam ettirmesinin yanında, oldukça kültürlü olması ve zorunlu durumlar haricinde şiddeti tercih etmemesi ile de biliniyor.

Michael B. Jordan’ın yaklaşan tek projesi bu çizgi roman uyarlaması değil elbette. Denzel Washington’ın şu aralar çekimlerine devam edilen A Journal for Jordan isimli filminde, savaşta öldürülmeden önce günlükler yazıp, çocuğuna nasıl düzgün bir yaşam sürebileceği hakkında kimi tavsiyeler veren bir askere hayat veriyor. Performansının ödül sezonunda karşımıza çıkma ihtimali var. İlk yönetmenlik denemesi olacak Creed III’nin yanı sıra bir Static Shock filmi ve The Thomas Crown Affair’in yeniden çevrimi de yoğun takviminde dikkat çekenlerden bazıları.