Michael Keaton’ın Batman kostümü açık artırmaya çıkıyor

Tim Burton’ın yönettiği ve başrolde Michael Keaton’ı izlediğimiz 1989 yapımı ilk Batman’in ikonik kostümü eylül ayında açık artırmayla satışa çıkıyor. Kostüm, 30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde Londra’daki BFI IMAX fuarında, Prop Store tarafından sunulacak olan iki günlük bir etkinlikte; 900 adet film/TV hatırasından biri olarak yer alacak.

Müzayedecilere göre, beyazperdede giyilmiş olan bu Batman kostümünün 96.000- 145.000 Amerikan dolarına satılması bekleniyor. 1989’da giyilen kostüm, Bob Ringwood tarafından tasarlandı ve daha sonra Vin Burnham ve Alli Eynon tarafından tahminen 250.000 dolarlık bir ücret karşılığında dikildi. Bu da bugünkü enflasyona göre yaklaşık olarak 542.500 dolara tekabül ediyor.

Batsuit’in ekranlarda giyilmesinin üstünden neredeyse otuz yıl geçti. Müzayede sitesine göre, 1989’daki Batsuit’e yapılan restorasyon çalışmalarının hiçbiri bu kostüm için yapılmamış. Michael Keaton’ın ter kokusuna kadar bütün yaşanmışlığı üstünde barındıran bu eski kostüm koleksiyoncular için satışa çıkarılacak.

Bahsi geçen kostüm de dahil olmak üzere, açık artırma ürünlerinin tümünün yer aldığı ücretsiz ön izleme sergisinin 18 Eylül’de BFI IMAX’te düzenlenmesi planlanıyor.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz