Mick Rock (1948 - 2021)

David Bowie, Lou Reed, Blondie, Iggy Pop, Queen ve daha nicesinin ikonik fotoğraflarını çeken efsanevi müzik fotoğrafçısı Mick Rock 72 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının Twitter hesabından yapılan  açıklamada ailesi şunları söyledi: “Yörüngesinde var olmanın keyfini yaşayanlar bilirler ki Mick her zaman, ‘70’leri Çeken Adam’dan çok daha fazlasıydı. O bir fotoğraf şairiydi. […] Kaybın yasını tutmayalım, bunun yerine Michael David Rock’ın muhteşem hayatını ve olağanüstü kariyerini kutlayalım.”

Michael David Rock, 1948’de Londra, Hammersmith’te doğdu. Cambridge Üniversitesi Ortaçağ ve Modern Diller Fakültesi’nde okurken bir arkadaşından edindiği kamerayla yerel rock sahnesinde fotoğraflar çekmeye başladı.

1970’lerde David Bowie ile yaptığı çalışmalarla öne çıkan Rock, o dönem Bowie’nin başlıca ortaklarından biriydi. “John, I’m Only Dancing”, “The Jean Genie”, “Space Oddity” ve “Life on Mars” gibi parçalarının videolarını yönetti; Ziggy Stardust personasının unutulmaz karelerini çekti. 

100’den fazla albüm kapağında parmağı bulunan sanatçının en bilinen işleri arasında Lou Reed’in Transformer ve Coney Island Baby, Queen’in Queen II ve Joan Jett & The Blackhearts’ın I Love Rock ‘n’ Roll koleksiyonlarının fotoğrafları sayılabilir.

The Rocky Horror Picture Show, Hedwig and the Angry Inch ve Shortbus filmlerinin baş fotoğrafçısı olan Rock, trans aktris Laverne Cox‘un Frank n Furter olarak yer aldığı TV filmi The Rocky Horror Picture Show: Let’s Do the Time Warp Again için de özel fotoğraflar çekti. 

Çoğunlukla klasikleşmiş imajlarını topladığı bir dizi kitap hazırlayan sanatçının son yayını, Eylül 2015 tarihli The Rise of David Bowie 1972-1973, Bowie ile Rock’ın ortak imzasıyla sınırlı sayıda basıldı.

Mick Rock’ın kariyerini konu edinen SHOT! The Psycho-Spiritual Mantra of Rock adlı belgesel, Nisan 2016’da Tribeca Film Festivali’nde gösterildi. Yapımın yönetmen koltuğunda Barney Clay oturmuştu.

On the Record with Mick Rock isimli belgesel serinin sunuculuğunu üstlenen Rock, müzisyenlerle memleketlerinde buluşuyor ve yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olan insanlar, yerler ve gelenekleri üzerinden onları tanımaya çalışıyordu. Her bölümde bir performansın da yer aldığı serinin ilk sezonuna Josh Groban, The Flaming Lips, Kings of Leon, Patti LaBelle ve Mark Ronson konuk oldu.

Sanatçı, Tokyo, Toronto, Londra, Liverpool, Berlin, Manchester, New York, Oslo, Göteborg, Stockholm, Amsterdam, Rotterdam, Sao Paulo, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles gibi dünyanın dört bir yanında büyük sergiler açtı.

Fotoğrafçılıkla ilgili, “Bağımlılık yapan bir duygu, düzenli bir çekime ihtiyacım var, yoksa kendimi iyi hissetmiyorum.” diyen Rock yakın zamanda Snoop Dogg, Lenny Kravitz, Janelle Monaie, Jimmy Fallon, The Black Keys, Alicia Keys, Daft Punk, TV On The Radio, Rufus Wainwright, Queens of The Stone Age gibilerinin fotoğraflarını çekti.

Yazı: İlayda Güler