Mirasın izlerini takip etmek: Anoushka Shankar

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Gizem Gündüz

Şimdiye dek altı kez Grammy’ye aday gösterilen ve 2006’da ödül töreni tarihinde sahne alan ilk Hint müzisyen olan Anoushka Shankar, insan ve hayvan hakları için ilham verici sesini tutkuyla yükselten bir sanatçı.

anoushka1 (1)

Efsanevi sitar ustası Ravi Shankar’ın kızı olan Anoushka Shankar, bu enstrümanı öğrenmeye yedi yaşında başladı ve sahnede babasına eşlik etmesi sadece birkaç yıl sürdü. Gençlik yıllarında birlikte birçok prestijli festivalde sahne aldılar. Anoushka’nın ilk sitar performansı ise babasının 1995 yılındaki 75. yaş kutlamasında gerçekleşti.

anoushka2 (1)

Anoushka ilk solo albümünü 17 yaşında yayınladı. Kariyeri boyunca klasik Hint müziğinin derinliklerine daldı ama bunu dünyanın farklı uçlarından müzikal ilham kaynaklarıyla cesurca kesiştirmekten çekinmedi. Şimdiye dek altı kez Grammy’ye aday gösterildi ve 2006 yılında ödül töreni tarihinde sahne alan ilk Hint müzisyen oldu.

anoushka3

Yardım etkinliklerinde konserler veren ve insan ve hayvan hakları için tutkuyla sesini yükseltmekten çekinmeyen Shankar, aktivist sanatçılar arasında en ilham verici seslerden birine sahip. Son albümü Land of Gold, mülteci krizine verilmiş güçlü ve yüksek sesli bir cevap niteliği taşıyor. Albümde Shankar’a M.I.A., Manu Delago ve Vanessa Redgrave gibi isimler eşlik ediyor.

“Dünyayı değiştireceğim, diye kendimi kandırmıyorum ama kesinlikle bir şeylerin yanlış gittiğini söyleme hakkına sahibim. Kültürün ve toplumun bir parçası olmak ve hayatımın her açısıyla pozitif bir ilham kaynağı olmak benim için önemli.” –Anoushka Shankar

anoushka4

Shankar yıllar içerisinde Lenny Kravitz, Herbie Hancock, Sting, Thievery Corporation ve üvey kardeşi Norah Jones gibi isimlerle iş birlikleri yaptı. Le Guess Who? 2018 kapsamında müzisyenin heyecan verici ve eklektik müziği, Avusturyalı müzisyen Manu Delago ve Metropole Orkest.’in 27 kişilik yaylı ekibiyle birleşti.

*Le Guess Who? festivalinin program kitapçığı için hazırlanmıştır.

Yükleniyor...