Miyazaki ve oğlundan iki yeni film geliyor

Kurucularından biri olduğu Studio Ghibli’yle son otuz beş yıla damga vuran animasyonlara imza atan Hayao Miyazaki’nin emeklilik kararından dönüşüne birkaç kez tanıklık ettik. Söylentilere göre Miyazaki ailesi şu sıralar Ghibli’den yayınlanacak iki yeni film için hazırlıklara başladı.

Hayao Miyazaki’nin çeşitli Ghibli yapımlarında yönetmen, senarist ya da animasyon sanatçısı olarak yer alan oğlu Gorō Miyazaki ile iki ayrı film yaptığı haberi, Miyazakilerin sıklıkla birlikte çalıştığı dostları Vincent Maraval’ın bir Tweet’iyle gündeme geldi. Biri Hayao Miyazaki diğeri Gorō Miyazaki imzası taşıyacak filmler hakkında şunları söylüyor Maraval:

“Baba oğul Miyazakilerin yeni projeler için işe koyulduğunu doğrulayabilirim. Studio Ghibli’den yayınlanacak iki yeni film için çalışmalar başladı ve çizimler i-na-nıl-maz! Yoğun duygular içindeyim.”

Henüz bu filmlere dair somut bir açıklama Studio Ghibli tarafından gelmiş değil. Ama Miyazaki’nin takipçilerini şaşırtmayı alışkanlık edindiğini biliyoruz. Nefesler tutuldu, bekliyoruz!