The Academy Museum of Motion Pictures sonunda açılıyor

Sekiz yıldır beklenen The Academy Museum of Motion Pictures’ın yakında ziyarete açılacağı duyurusunu, müze mütevelli heyeti ve kampanyanın eş başkanı olan Tom Hanks yaptı.

Müze için 2012’de ilan edilen projenin başlangıçta 250 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor ve 2017 yılında açılması planlanıyordu. İnşaat birkaç gecikmeyle karşılaştıktan sonra, şimdi 388 milyon dolar maliyetle açılacak. Bu sırada müze direktörü Kerry Brougher görevinden ayrıldı ve yerine Bill Kramer geçti.

Tom Hanks, canlı Oscar yayını sırasında The Academy Museum of Motion Pictures’ın 14 Aralık’ta açılacağını söyledi. Los Angeles’ın bir selfie müzesine bile sahip olduğunu belirterek, “Melekler Şehri’nde bol miktarda kültür var. Ancak hiçbir zaman sinema sanatına ve bilimine adanmış bir müze olmamıştı,” dedi. Kramer ise tüm dünyayı Akademi Müzesi’ne davet etmek için sabırsızlandıklarını söyledi: “14 Aralık’ta kapılarımız açıldığında, sergiler, gösterimler, kamu ve eğitim programlarının heyecan verici kombinasyonu, her yerde film severler için eşsiz deneyimler yaratacak.”

Wilshire Bulvarı ve Fairfax Bulvarı’nın köşesindeki eski May Şirket Binası’nda yer alan müzeyle ilgili ayrıntılar ilgi çekici. Öne çıkan özellikler arasında pelüş kırmızı el yapımı İtalyan sandalyeleriyle süslenmiş 1.000 koltuklu David Geffen Tiyatrosu ve binayı mimar Renzo Piano’nun cam kubbe yapısına ve nefes kesen Hollywood Hills manzarasına bağlayan cam Barbra Streisand Köprüsü var.

Müzede yer alacak sergilerin ilki, Hayao Miyazaki’nin Studio Ghibli animasyon filmlerinin dünyasına sürükleyecek bir retrospektif sunacak. Sergide, Miyazaki’nin filmlerinden en unutulmaz sahnelerin büyük ölçekli projelendirilmiş kliplerinin yanında, bazıları Studio Ghibli arşivlerinin dışında hiç görülmemiş iki yüzden fazla görüntü panosu, karakter tasarımı, film şeridi, düzen, cels ve arka plan görülebilecek.

Yazı: Mine Metin