Efsanevi boksör Jack Johnson’ı anlatacak mini dizide başrol Mahershala Ali’nin

“Ben Jack Johnson. Dünya ağır sıklet şampiyonu. Siyahım. Asla unutmama izin vermediler. Siyahım elbette… Ben de onların unutmasına asla izin vermeyeceğim!”

Moonlight ve Green Book filmleriyle Oscar ödülü kazanan, geçtiğimiz sene True Detective’in üçüncü sezonuyla HBO ekranlarında izlediğimiz Mahershala Ali; bir kez daha aynı kanalla iş birliğine gidiyor. Altı bölüm olarak planlanan Unruly isimli mini dizi; Muhammed Ali’nin dahi ilham kaynakları arasında yer alan boksör Jack Johnson’ın hayatını seyirciyle buluşturacak. Mahershala Ali verdiği çeşitli röportajlarda, Johnson’ı “hayallerimdeki rol” olarak tanımlamıştı.

Peki Jack Johnson kimdir? Jim Crow yasalarının uygulandığı, siyahların adeta yok sayıldığı yıllarda ABD’nin en ünlü siyahıydı. İç Savaş sonrası azat edilmiş kölelerden oluşan bir ailede doğdu. 1908 yılında tarihe geçti ve ağır sıklette dünya şampiyonluğu kazanan ilk siyah boksör olmayı başardı. Üstelik bu unvanı 1915 yılına kadar koruyabildi. Kariyeri boyunca 114 maça katıldı, tam 80 tanesinde kazanan oydu. Dünya çapında öyle bir ün elde etmişti ki; Birinci Dünya Savaşı siperlerinde siyah renkte olan 150 mm Alman ağır topçu mermilerinin etkisini tanımlamak için onun adı kullanıldı.

Johnson’ın bu inanılmaz başarısı sadece boks dünyasını değil, yazar Jack London dahil, birçok beyaz Amerikalıyı rahatsız etmişti. Kendisini nakavt edebilecek “büyük beyaz umut” yıllarca aransa da bulunamadı. Boks dünyasından emekli olmuş kimi isimler dahi karşısına çıkartıldı. 1910’da, bir beyazın bir siyahtan daha iyi olduğunu kanıtlama amacıyla yapılan “Yüzyılın Savaşı”ndan dahi galip olarak ayrılmayı başardı; ünlü boksör James J. Jeffries’e karşı tarihî bir zafer elde etti. Bu galibiyet sonrası ülkede yirmiden fazla siyahın hayatını kaybettiği olaylar yaşandı. Elbette o da renginden dolayı cezasız kalmayacaktı.

İki evliliğini de beyaz kadınlarla yapmış olması, beyaz kesim tarafından nefretle karşılanıyordu. İlk eşiyle yolculuk ettiği bir gün “karısına fahişelik yaptırdığı” iddiasıyla ile tutuklandı. İkinci evliliğinde de benzer iftiralarla karşılaşıp hapis cezası alması, onun için bardağı taşıran son damla oldu. Amerika’dan ayrıldı, Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinde sürgün hayatı yaşadı. Beş yıl sonra ülkesine dönünce yeniden tutuklandı. Cezaevinden çıktıktan sonra karnaval gösterilerine, vodvillere katılarak hayatını kazanmaya çalıştı ve 1946 yılında bir otomobil kazasında vefat etti.

Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson isimli belgeselden uyarlanacak Unruly, Dominique Morisseau tarafından kaleme alınacak. Projenin yapımcıları arasında aktör Tom Hanks de yer alıyor. Ünlü boksörün hayatı, 1970 yapımı The Great White Hope filminde de anlatılmış ve başrol oyuncusu James Earl Jones performansıyla Oscar adayı olmuştu. Mahershala Ali de 2000 yılında sahnelenen bir tiyatro oyununda, Johnson’a hayat vermişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer