Pek bilmediklerinizde bugün: GROUNDHOG DAY

Harold Ramis’in yönettiği, başrollerini Bill Murray ve Andie MacDowell’ın paylaştığı 1993 filmi Groundhog Day hakkında pek bilmedikleriniz…

Filme adını veren dağsıçanı, Bill Murray’i iki kez ısırdı

Filmin ismindeki Groundhog, dağsıçanı anlamına geliyor. Çekim süreci boyunca başrol oyuncusu Bill Murray de söz konusu hayvan tarafından iki kez ısırıldı. Isırıkların ikisi de epey derindi ve Bill Murray çekimler sırasında kuduz aşılarıyla tedavi gördü.

31-groundhog-day-2.jpg

Bill Murray ve Harold Ramis’in çekimler sırasında arası açıldı

Bill Murray, filmin çekimlerinin yapıldığı dönemde eşi Margaret Kelly ile epey sıkıntılı bir dönem geçiriyordu. Bu sebeple film hakkında takıntılı hale gelmiş ve günün her saati Harold Ramis’i arayıp, yönetmene filmle ilgili sorular soruyordu. Bu durumla baş etmek isteyen Ramis, filmin senaristi Danny Rubin’i Bill Murray’le konuşup onu rahatlatması için görevlendirdi. Murray, Ramis’in bu tutumundan epey rahatsız oldu ve ikili filmi takip eden birkaç yıl boyunca birbiriyle konuşmadı.

Michael Shannon’ın filmde olduğunu biliyor muydunuz?

Take Shelter, My Son My Son What Have Ye’ Done? ve Man of Steel gibi filmlerle tanıdığımız Michael Shannon, tanınan bir oyuncu olmasından yaklaşık on yıl önce çekilen filmde, bir sahnede karşımıza çıkıyordu. Ayrıca bu film, Shannon’ın ilk filmiydi.

Başrol için ilk aday Tom Hanks’ti

Harold Ramis, film için çalışmalara başladığında başrol için ilk düşündüğü isim Tom Hanks oldu. Fakat Hanks’in filmdeki rol için fazla kibar kalacağını düşünen yönetmen, yazarı olduğu Ghostbusters‘ta da birlikte çalıştığı Bill Murray’de karar kılmış.

Danny Rubin’in senaryo için ilham kaynağı ”Interview With The Vampire” olmuş

Filmin senaryosu, Harold Ramis’in müdahaleleriyle Danny Rubin’in yazdığı ilk taslaktan epey değişmiş. Örneğin Rubin’in yazdığı senaryo, Phil Connors karakterini çoktan Groundhog Day’e yakalanmış olarak görmemizle başlıyormuş. Rubin verdiği bir röportajda, filmin senaryosunu Amerikalı yazar Anne Rice’ın Interview With The Vampire kitabını okuduktan sonra yazmaya başladığını söylemiş.

Interview-with-the-Vampire

Yükleniyor...