Mode XL geri döndü: Kennedy Yokuşu

Solo projesi Hey! Douglas’tan da tanıyabileceğiniz VEYasin ile Evren Besta’yı bir araya getiren Ankaralı kült rap ikilisi Mode XL, sessiz geçen yedi yılın ardından yeni bir tekliyle döndü. Güçlü sözleri, yaratıcı beatleri ve etkileyici görsel eşlikçileriyle yerli hip hop sahnesinde kendi kulvarını açan ekibin son yayını, 2015 tarihli Mevzu Makamı albümüydü.

Advertisement

Üretimine 2003’te paylaştığı Altın Jak’tan bu yana devam eden grup, belirsiz aralıklarla görünüp kayboluyordu. 2014’te Türkçe rap’e, Militanz ve Serseri Serbest Stili adında imza olmuş iki koleksiyon bırakan ikili, geçtiğimiz yılın sonlarında sahnelere de döndü. Ekibin son numarası “Kennedy Yokuşu”, yeni bir Mode XL çağının başladığına işaret ediyor.

Taze şarkı, dinamik altyapısı ve türlü kafa karışıklıklarına ses veren, eğlenceli söz yazımıyla öne çıkıyor. Üç dakika boyunca karanlık, gizemli bir atmosfere çekiliyor, sanki Ankara’nın ayazında hızlı bir gece turu atıyoruz. Simülasyondan Metaverse’e, TikTok’tan kripto dünyasına uzanan bir öykünün içinde buluyoruz kendimizi; Mode XL stili gangsta üslubuyla tabii.

Beat değiştirdiği ikinci bölümüyle dinleyiciyi iyice içine alan parça, vurucu bir kapanışla sonlanıyor: “Ses sistemi döşüyoruz iç sesine / Siz bizi iki kişi sanmayın!”. Takip edecek şarkılara merak beslemek için fazlasıyla yeterli bir dönüş manevrası “Kennedy Yokuşu”.