Aga B: "Ankara, yeraltı üretimin hâlâ yaşadığı sayılı şehirlerden"

Yerli hip-hop sahnesinin özellikle son dönemdeki yükselen isimlerinden biri olan Ankaralı Aga B, yanına aldığı nefis ekibiyle Kendine Has Demonation Festival No:8’in konuklarından olacak. 6 Ocak Cumartesi günü izleyeceğimiz Aga B (Live) konseri öncesinde müzisyenle konuştuk.

Ankara’nın artık hip-hop / rap türünde isimlerin memleketi olarak anılması hiç de şaşılan bir durum değil. Sizler de Ankaralı bir topluluk olarak, oradan İstanbul’a geçen bu ruh halini, popülariteyi nasıl görüyorsunuz? Ankara’da durumlar şu an nasıl müzik dünyasında?

Bilmekte fayda var, Ankara: soslu dürümünden, kedisinden, keçisinden önce; saksağanlarıyla meşhur, sanatın her dalından örnekler ve sağlam/özgün üreticiler çıkartan bir şehir. İcra ettiğimiz müziğin de kanlı canlı takipçileri ve sevenleri bu şehirde doğan ya da buradan doğan isimlere aşinaydı hep. Tüm gözlerin üzerimize dönmesinin asıl sebebiyse kesinlikle Ezhel’in icraatleri ve şehirciliği / semtçiliği (canını yediğim). Yeraltı kültürün / üretimin hâlâ yaşadığı sayılı şehirlerdeniz ve bunun avantajıyla kendimizi hedefimize dair şekillendirecek, pişirecek, geliştirecek çok fazla zamanımız oldu. Biz de naçizane bu zamanı iyi değerlendirdik diye düşünüyorum. Halihazırda Ankara, sürekli pişirmeye ve pişmeye devam ediyor. Tabiri caizse şimdi zaman, pişirdiklerimizi herkesle paylaşma zamanı.

Aga B (Live) olarak aslında alternatif ve rock tınılarını daha baskın olduğu bir canlı performans tarzınız var. Bu türlere evrilmesine nasıl karar verdiniz?

Ben, içinde fırtınalar kopan ama kendisini sakinlikle terbiye eden bi insanım ve tabi ki yaptığım müziğe, söz yazım karakterime yansıyan unsurlar bunlar. Seviyorum nefretimi de heyecanımı da sakin sakin, tane tane anlatmayı. Kimi tabirle “live”, kimi tabirle “bando”; tümü birbirinden tehlikeli enstrümanistlerden oluşan, farklı üsluplar taşıyan ama aynı şeyden bahseden, temelini arkadaşlık üzerine oturtmuş, organik bir oluşum. Herkesin bireysel bir hikayesi ve yetkinliği var. Bu yüzden bir şeylere karar vermektense tam olarak içimizden geleni yapıyoruz, hoşumuza gideni de yapmaya devam ediyoruz ve bum! Bu ortak aktarım, benim de agresyonumu bir an’a yönlendirmemi sağladı. Bu yüzden canlı icramızda daha agresifiz, daha an’ız.

Yaptığın müziğin kendine has özelliklerini nasıl tanımlarsın?

Bu sanırım “benim” gönül rahatlığıyla ve eminlikle cevaplayabileceğim bir şey değil. Dinlesinler ve bana da anlatsınlar.

2018’e dair planlarınızda neler var? Daha çok konser vermeyi planlıyor musunuz?

Yeni albümümü tamamladım, şu an teknik aşamadayız. Sony Music etiketiyle çıkacak ve sanırım 2018 ‘in ilk aylarında yayınlanmış olur. Albümden birkaç şarkıyla ilgili güzel görsel fikirlerim var ve bunlara da yönelmek istiyorum. Çok, hatta hiç arayı açmadan Bando’yla bir live albüm kaydetme planımız da var ve tabi konserler ve konserler. Bu sene hip-hop’ın senesi bebeler ha?! Siper alın.

Kendine Has Demonation Festival No:8’le ilgili tüm detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.