Modifiye oyuncak bebek videolarıyla meditasyon

Oyuncaklara, figürlere, karakter tasarımlarına meraklıysanız, şu an doğru yerdesiniz. OOAK (One of a kind / Türünün tek örneği) oyuncak modifikasyonları tutkunu Sadi Güran, bu dünyada farklı materyallerle harikalar yaratan sanatçılardan bir tavsiye listesi hazırladı. 

Söz Sadi’de:

Küçüklüğümden beri çizimden sonra bana en çok huzur veren şey oyuncaklar. Hayalim ise bir gün oyuncak tasarlamak. O zamana kadar da olan oyuncakları el yordamı yöntemlerle modifiye etmeye devam. 

Detaycılıkta sınır tanımayan, dişçi ekipmanlarından kedi-köpek fırçalarına kadar çeşitli araçlar kullanılan oyuncak bebek modifiye sanatı dünyada çok gelişmiş ve ilerlemiş durumda. Hayatını sadece modifiye videolarından kazanan sanatçılar bile var ve onları izlemek gerçek bir meditasyon. 

“Keşke arkadaşım olsa” dediğim 3 oyuncak bebek modifikasyon sanatçısından favori videolarımı paylaşmak istedim. Şimdiden iyi uykular ve tatlı rüyalar.

Catmeleon Studio

Polonyalı görsel efekt ve makyaj sanatçısı Marzena Rygielska, 2020 sonbaharından bu yana YouTube’da türünün tek örneği olan oyuncak modifiyeleri yapıyor. Fantastik dünyalara meraklı olanların kanalında epey uzun vakitler geçireceğine şüphe yok.

HeXtian

Drag queen ve oyuncak tasarımcısı HeXtian (ya da gerçek ismiyle Christian), hem RuPaul, Lizzo, Sasha Velour gibi kuir ikonların hem de Cruella De Vil, Naruto, Betty Boop gibi kurgusal karakterlerin figürlerini yapıyor.

Poppen Atelier / Doll Art Studio

Belçikalı sanatçı Maryna Tezina, ikinci el dükkânlarından topladığı oyuncak bebekleri benzersiz bir detaycılıkla hayata döndürüyor. İşlerinde tanıdık simalar ve kendi hayal gücünün ürünü olan yeni karakter tasarımları var. Özellikle oyuncak bebek tekstili ve gerçekçi surat ifadeleri konusunda uzman kendisi.