Mogwai hem bildiğimiz gibi hem değil: ‘’Music Industry 3. Fitness Industry 1.’’

Bu yıl yayınladığı Rave Tapes albümüyle yılların kendisinden bir şey götürmediğini kanıtlayan Mogwai, seneyi sürpriz bir EP ile kapıyor. Music Industry 3. Fitness Industry 1. ismini taşıyan EP, ilk dinleyişte dinleyiciyi yakalayabiliyor.

Mogwai – Music Industry 3. Fitness Industry 1. (Rock Action)

Yeni Mogwai EP’si, ekipten duymaya pek alışkın olmadığımız şekilde vokallerin taşıdığı ‘’Teenage Exorcists’’ ile açılıyor. Epey sürükleyici bir melodik altyapısı olan parça, her Mogwai parçasından bekleyebileceğimiz gibi tekrarlar üzerine inşa ediliyor. Kendini tekrar etse de yerinde duramayan davullar ve nefis gitar tonları parçanın öne çıkan yanları bana kalırsa. Vokaller her ne kadar şarkıyı taşıyor olsa da çok orijinal ya da yenilikçi vokaller değil. Muhtemelen parçaya son olarak eklenen katman olduğunu hissettirse de şarkıya karakterini veren unsur da bu vokaller oluyor. Dinlemesi keyifli ve dinleyiciyi kesinlikle yormayan bir şarkı ‘’Teenage Exorcists’’. Şarkı bittiği zaman, şarkının temposunu kendi içinizde bir süre daha taşımaya devam ediyorsunuz.

İkinci parça ‘’History Day’’se gizemli dokularıyla dikkat çekiyor. Hem klavyenin neredeyse tüm parça tekrarladığı kısa melodi hem de gitarların üzgün tınlayan, yoğun kısımlarına eşlik eden kırılgan arpejler şarkının akılda kalan katmanları. Fikrin işlenişi açısından, Rave Tapes parçalarıyla kıyasladığınız zaman kulağa daha çiğ gelen ‘’History Day’’, Mogwai tarafından yapılan Zidane: A 21st Century Portrait filminin müziklerini andırıyor fazlasıyla.

2000’lerin başlarındaki Mogwai tınısını özleyenleri de direkt olarak EP’nin üçüncü şarkısı ‘’HMP Shaun William Ryder’’a alabiliriz. Bugüne kadar şarkı isimlerinde Jim Morrison’dan Lionel Richie’ye birçok efsaneye gönderme yapan Mogwai, bu şarkı da da Happy Mondays solisti Shaun Ryder’a sesleniyor. Parçanın ismindeki ‘’HMP’’, İngilizce’de ‘’Bana yardım et lütfen’’ anlamına gelen ‘’Help Me Please’’in kısaltımı. Şarkının ismi dışında Shaun Ryder ya da Happy Mondays’le ilgili herhangi bir çağrışımı olmayan şarkı, sonunda bir sürpriz yapıyor. Yaklaşık 10-15 saniyelik bir boşluğun ardından parçanın bangır bangır ve savaşa gidiyormuş hissiyle kapanıyor. En etkileyici Mogwai şarkılarından biri olan ‘’My Father My King’’i anımsatan bu kapanışın ardından da üç tane Rave Tapes şarkısı için yapılmış remikslere geliyor sıra.

mogwai music industry kapak

Albümdeki favori şarkımız ‘’Remurdered’’ için Blanck Mass’in yaptığı remiks, şarkının etkileyici melodilerini harika bir ritmik altyapı eşliğinde sunuyor. ‘’No Medicine For Regret’’ için Pye Corner Audio’nun yaptığı remiksse bir ses deneyi gibi başlayıp sıradan bir kulüp şarkısı şeklinde devam ediyor. Nils Frahm’ın ‘’The Lord Is Out Of Control’’ remiksi ise, EP’nin en dokunaklı anlarını barındırıyor.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Merve Atılgan