Mon crime: Ufuktaki François Ozon filmine dair ne biliyoruz?

Yazı: Deniz Özöztürk

Fransa sinemasının prestijli yönetmenlerinden François Ozon, post prodüksiyon aşamasındaki yeni projesi Mon crime / My Crime’dan ilk görseli resmî Twitter hesabından paylaştı. Adı ilk olarak Madeleine olarak duyurulup isim değişikliğine gidilen filmin künyesiyle Fransa’daki vizyon tarihi de netleşmiş durumda. 

Kariyeri boyunca komediden gerilime birçok farklı türde üreten sinemacının yeni işi Mon crime; 1938 yılını mesken tutan, suç ve gizem dolu bir dönem filmi olarak tanımlanıyor. Hikâye hakkında elimizde net bir bilgi bulunmasa da ünlü bir yapımcıyı öldürmekle suçlanan meteliksiz bir oyuncunun merkezde yer alacağı konuşuluyor. Filmin IMDb sayfasında yer alan sinopsis şu şekilde: “Duruşmalar sonrasında nefsi müdafaadan suçsuz olduğuna karar verilen bir aktris, davanın kötü şöhreti sayesinde üne ve servete kavuşur fakat gün yüzüne çıkan yeni kanıtlarla işler sarpa sarar.” 

François Ozon, Mon crime’in filmografisinin en iddialı işlerinden biri olacağına inanmakta. Ayrıca 75. Cannes Film Festivali’ndeki Film Market’te (Marché du Film) hakları satışa çıktığında, Mon crime’in yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünden de söz edilmişti. 

Kült filmi 8 femmes’de (2002) yönetmenin beraber çalıştığı, Fransız sinemasının en güçlü kadın oyuncularından olan Isabelle Huppert, Mon crime’de izleyeceklerimiz arasında. Bu, Ozon’un Huppert ile 20 sene sonra tekrar güçlerini birleştirmesi anlamına geliyor. Dans la maison / In The House‘da (2012) yönetmenle birlikte çalışan Fabrice Luchini, Possesions dizisinin başrolü olarak tanınan Nadia Tereszkiewiz ve daha çok komedi türündeki gişe filmlerinde rol alan Dany Boon da kadroda yer alan diğer isimler…

Fransa’da gösterim tarihi 4 Mart 2023 olarak duyurulan film Türkiye’de ne zaman vizyona girecek henüz bilinmiyor. Deadline’ın haberinde, gösterim tarihinden yola çıkılarak, Mon crime’in de -yönetmenin bir önceki filmi Peter Von Kant gibi- Berlinale’de prömiyer yapabileceği söyleniyor.