Speedy Wunderground âleminin yeni sesi: Moreish Idols  

Fontaines D.C., Squid, Warmduscher, Goat Girl gibi grupların prodüktörü Dan Carey’nin yürütücülüğünü üstlendiği Speedy Wunderground etiketi geçtiğimiz birkaç yılda, İngiltere ve İrlanda’dan çıkan yeni gitar müziğinin ateşini körüklemeye yardımcı oldu. Plak şirketinin taze keşfi, bir Cornish kasabasından Londra’ya transfer olan beş parçalı Moreish Idols kolektifi.

Grup 2017’den bu yana, Bandcamp üzerinden çeşitli kayıtlar yayımlıyordu ancak geçtiğimiz nisanda Speedy Wunderground çatısı altından dinlemeye açılan ilk parçası olan ve Venedik kanallarında postacılık yapan birinden ilhamla yazılan “Speedboat” ile etki alanını genişletmeye başladı. Sıradaki durak, Moreish Idols’ın 12 Ağustos’a randevu verdiği Float adlı kısaçalarını müjdeleyen “Hangar”.

Sakin bir gitar yürüyüşünden saksafon hâkimiyetindeki serbest caz deneylerine akarken, güçlü bir post punk dalgasına çarparak sularını iyice köpürten parçanın sözleri ise yaşantısından memnun olmayan birine hitap ediyor. Dinleyenin kulaklarını, türlü sistem eleştirilerini yankılayan lezzetli tınılarla dolduran şarkıyı takip edecek EP ile ilgili ekip üyelerinden Jude Lilley şunları söylüyor: “Float bizce bir kolaj ve grubun her şeyi bir miksere koyup (şarkı sözleri dâhil) ne çıktığına baktığının bir ispatı.”

Moreish Idols müziğinin ahenkli karmaşasını görsel dünyada kolajlayan, göz yakıcı olduğu kadar düşündürücü bir videosu da var “Hangar”ın. Kentin gündelik hayatından kesitler sunan dinomoves yapımı klipte kâh bir peruk dükkânının vitrinine bakıyor, kâh bir köprü altında yürüyoruz. Sokağın ortasındaki merdivenlerde gerçekleşen bir satranç karşılaşması, bir müze ziyareti, bir scooter yolculuğu ve dahası da tüketim kültürü ve toplumun kayıtsızlığını taşlayan bu rengârenk maceraya dâhil.