Moskova’da yer alan Artrium binası sokak sanatçıları tarafından bir açık hava müzesine dönüştürüldü

Moskova’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Artrium, sokak sanatının on bir önemli ismini dev bir proje için bir araya getirdi. Artrium ve Gumball 3000 ekiplerinin Rusya Kültür Bakanlığı’nın da katkılarıyla gerçekleştirdiği projede namlı sokak sanatçıları Shepard Fairey, Felipe Pantone, Tristan Eaton, Ben Eine, PichiAvo, Okuda, San Miguel, Pokras Lampas, Faith47, WK Interact, Faust ve Haculla dev binanın dört bir tarafındaki duvarlarda tasarımlarını hayata geçirdi.

PichiAvo
Shepard Fairey

Çok ciddi bir para harcandığını tahmin ettiğimiz, dört ay süren projenin amacı Artrium alışveriş merkezini aynı zamanda bir sokak sanatı destinasyonu haline getirmek. Artrium’un bu anlamda bir merkeze dönüşme süreci ilerleyen dönemlerde yeni sanatçıları konuk etmesiyle de devam edecek.

Projenin yapım aşamasına dair, Georgy Tasarov tarafından hazırlanan üç dakikalık videoyu aşağıda sizinle paylaşıyoruz. Bu kısa, fragman tadındaki videonun daha sonra İngiliz Tupman Kardeşler tarafından daha uzun bir filme dönüştürüleceği de kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Tristan Eaton
Okuda

İsyankâr, düzen bozucu ve politik bir kökeni olan sokak sanatının dev isimlerini bir alışveriş merkezinin etrafına dizilmiş halde görmek bir kaşımızın kalkmasına sebep olsa da, ortaya çıkan sonuçlardan etkilenmemek elde değil açıkçası. Biz gene de bu harika tasarımların süslediği duvarlarda o kıyafet markalarının logolarını görmeseydik demeden edemiyor, son takdiri sizlere bırakıyoruz.