Retro Mickey Mouse animasyonu görünümlü bir FPS oyunu

Yazı: Deniz Tümer

Bağımsız oyun stüdyosu Fumi Games yeni bir FPS (first person shooter) oyunu ile karşımızda. Henüz prodüksyonun erken aşamalarında olan Mouse için bir çıkış tarihi verilmedi ama ilk teaser çoktan paylaşıldı. Siyah beyaz Mickey Mouse animasyonları ve film noir estetiğinden esinlenen oyun enteresan bir nostalji kokteyli sunuyor.

Mouse, Walt Disney’in 1920-1935 arasında yaptığı animasyonların pürüzlü görüntüleri ve klasik karakter tasarımlarıyla bir dedektif hikâyesini konu alıyor. Teaser şimdilik greybox ağırlıklı mekânlarda gösterse de dönemin tipik caz tınıları eşliğindeki film noir’ın pis ve tehlikeli şehir ortamını hissettiriyor. Oyunda fare gangsterlere karşı belalı özel dedektif John Mouston ile entrika dolu bir maceranın içine dalacağız.

Gameplay, fötr şapkalı düşmanlara karşı döneme sadık kalan çeşitli silah opsiyonları, retro çizgi filmlerden aşina olduğumuz dinamitler ve yeri geldiğinde çekilen yumruklar gibi pek çok seçeneği kullanabildiğimiz esnek combat opsiyonlarından ipuçları barındırıyor. Kurşun yediğinde kafaları eğlenceli animasyonlarla patlayan veya dinamitlerle küle dönüşen kötülere de dikkat! Oyuncu menüsündeki grafikler de çizgi filmlerin seperatörlerine selam çakıyor.

Bendy and the Ink Machine’de tadına doyamadığımız rubber hose animasyon stilini bu kez de Mouse ile yaşamak isteyenler, şimdiden oyunu Steam üzerinden takibe alabilir.

Bir başka Fumi Games güzelliği: Galaxi Taxi için kemerleri bağlayın

Aynı stüdyonun beklenen bir diğer oyunu ise Galaxi Taxi. Fumi Games yine nostalji demiş ama bu kez 90’lar animasyon stili ile değişken bir evren yaratmış. Galaksinin çeşitli yerlerine bir taksi içinde yaptığımız yolculuklarda kimi zaman komik, kimi zaman tuhaf karakterlerle karşılaşıyoruz; bunların bazılarıyla arkadaş olmak, bazılarıyla ise çatışmak gerekiyor. İster uçuyor ister yollarda teker döndürüyoruz ve taksimizi özelliklerini istediğimiz gibi değiştirerek kişiselleştirebiliyoruz. Detaylar için hemen buraya.