"Muntazam bir tezat": Hiatus Kaiyote

Avustralya çıkışlı grup Hiatus Kaiyoteneo-soul müziğin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri. Enstrüman hakimiyetleri, kusursuz canlı performansları ve sıradışı şarkı yapılarıyla kendine rahatlıkla hayran bırakan ekip, 13 Kasım gecesi Salon İKSV sahnesinde olacak! Avustralyalı grup, öncesinde Lara Di Lara’nın sahne alacağı konsere kısa bir süre kala, sorularımızı yanıtladı!

Röp: Cem Kayıran

Son albümünüz Choose Your Weapon’ın kayıtları Avustralya ve Amerika’da farklı yerlerde yapıldı. Bu durumun albümdeki etkisini nasıl tanımlarsınız?
Farklı şarkılara ve farklı bölümlere, çeşitli prodüksiyon taktikleri denediğimiz ve bir yandan bu bölümleri birbirine bağlı tutmaya çalıştığımız için farklı yerler, teknisyenler ve yaklaşımlarla ilginç sonuçlara ulaşabileceğimizi tahmin ettik. Bazı şarkılar kuvvetli bir canlı performans enerjisiyle ve belli bir çalımın kendine has acayipliğinin getirdiği sihirle ortaya çıktı. Kimi zaman aradığınız sonuç çok fazla zaman harcaman ve özenle yeniden kayıtlar yapmakla ya da belli başlı bölümleri tamamen sıfırdan değiştirerek ayağa kaldırmakla geliyor. Bazen de ekipmanla ilgilenecek ve olabilecek en iyi sesi en iyi ekipmandan alabilecek birileriyle çalışmayı istiyorsunuz. Kimi zaman başkasının yatak odasına yerleştirdiğiniz iki mikrofon ve birkaç enstrümanla bir tür çiğ bir enerji yakalayabiliyorsunuz. Devamlılık her zaman muntazam bir tezat yaratmak ya da şarkılara doğru türden bir içsel akış eklemek kadar önemli değil. Yaklaşımımızı ve seslerimizi yarattığımız anlara iyi şekilde hizmet edebilmek için değiştirmeyi seviyoruz. Bu şarkı yazımı için de geçerli.

Hiatus Kaiyote’nin şarkı yazımında doğaçlamaların yeri nedir? Şarkı yazım aşamasında takip ettiğiniz belli başlı metotlar var mı?
Doğaçlamalar bu aşamanın bir parçası ama en önemli parçası değil. “Laputa”, Simon’ın yeni aldığı synth’iyle oynarken çaldığı bir partisyondan yola çıkarak oluşmuştu. Harika bir tınısı vardı ve sanki bir şarkıya dönüştürülmek için yalvarıyordu. “Swamp Thing” aslında trio olarak çaldığımız enstrümental bir şarkıydı. Sonra Nai üstüne sözler yazdı. Bağlı kaldığımız herhangi bir metot yok. Öyle olsaydı her şey çok bayat ve monoton bir hal alırdı.

 “Laputa” şarkısı için yaptığınız klip yarışmasının sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyoruz! Video’ları görme şansınız oldu mu? Bu fikir nasıl ortaya çıktı
Kitlemizin çok yaratıcı insanlar olduğunu hissediyorduk ve bu yaratıcılığı kendi hikayemize dahil etmenin mantıklı olacağını düşüntük. Bu şarkının insanlara görsel olarak ne kadar farklı şeyler ifade edebildiğini görmüş olduk ki bu muhteşem bir şey!

https://www.youtube.com/watch?v=SsCVw47fAOY


Triple J’in nefis serisi Like A Version’a konuk oldunuz ve Gorillaz’ın “Dare” şarkısı için müthiş bir yorum yaptınız. Eğer sizing bir şarkınızı yorumlamak üzere bir müzisyen ya da grup seçebilseydiniz, hangi şarkı ve grubu seçerdiniz?
Kimseyi böyle bir yükün altına itmek istemem açıkçası, çoğu şarkımız çalabilmesi zor şarkılar. Dürüst olmak gerekirse, kendimiz bile hala onları iyi şekilde çalabilmeye çalışıyoruz!

Hiatus Kaiyote’yi yeniden İstanbul’da dinleyebilecek olduğumuz için çok heyecanlıyız. Sizi İstanbul’da çalacak olmak konusunda en çok heyecanlandıran şey nedir?
Şehri görebilmek için biraz zamanımızın olacak olması! Bir önceki gelişimizde 24 saatten daha az bir süre oradaydık. Bu yüzden doğru düzgün bir şekilde aşina olabilmek heyecan verici!