Murat Germen’den pandemi dönemindeki yaşamın hafızası: “Feyezan”

Murat Germen’in üç farklı medyumdaki işlerini bir araya getirecen Feyezan/Overflow sergisi, 10 Eylül’de Ferda Art Platform’da olacak. Sergide derlenen işlerinde Murat Germen, politik meseleler karşısında her zamanki sözünü sakınmazlığı ile, gündelik hayatlarımıza pandemi ile birlikte giren “eski ve yeni normal” temalarının, şimdiki zaman ve gerçeklik algısındaki çelişkili etkilerini sorguluyor. 

Düşünce Heykelleri serisiyle, Murat Germen’in heykel işleri ilk kez sergilenecek. Germen’e göre, bu işler “küresel ölçekte egemen şebeke örgüsü ve bu örgünün bireyselleşme üzerinden direttiği sosyal mesafe’’ algısını temsil etmekte. Salgın sürecinde görselleştirilmiş virüs biçimini dönüştüren Dünya dönüyor sen ne dersen de! işi de iki dakikalık bir video çalışması. 

Seriginin girişinde konumlanan Beraberlik Manzaraları, 1170 fotoğraftan oluşuyor. Fiziksel mesafeyle yaşamaya alıştığımız bugünlerde; dil, din, ırk, cinsiyet, kimlik fark etmeksizin bir arada yaşabilme idealinden hareketle oluşturulmuş bir seri. Feyezan sergisinde yer alan bir diğer fotoğraf serisi de Başka Tas Başka Hamam ve Germen’in iş dünyasına getirdiği bir eleştiri olarak yorumlanıyor.

Barındırdığı eserlerin bir araya geliş şekliyle de alışılmışın dışında bir deneyimi hedefleyen sergi mekânı; mimar Kerem Piker tarafından, mekânsal kurgunun merkezine fotoğraf alınarak tasarlanmış. Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in üstlendiği Feyezan, “pandemi dönemindeki yaşamın hafızası” olarak nitelendiriliyor. Sergi, 10 Ekim’e dek salıdan cumaya 11:00-19:00 arası ziyarete açık.

Yazı: İpek Temizkan