Müzik festivalleri arşivden dikkat çekeceğine inandıkları kayıtları çıkarmaya devam ediyor

Dünya pandemi sebebiyle yeni gerçekliğe alışmaya çalışırken; çok sayıda sanatçı, plak şirketi ve organizasyon iptal olan etkinliklerle işlerini çevrimiçi ortama taşımak zorunda kaldı.San Francisco’da düzenlenen büyük çaplı müzik festivali Outside Lands’in de 2020’de gerçekleşmeyeceği duyurulmuş, 2021 programında yer alacak isimler açıklanmıştı. Festival bu yılki etkinliği de iki günlük ücretsiz bir sanal festival olan Inside Lands’e dönüştürdü. Yeni performansların yanı sıra arşiv kayıtlarını da ekrana taşıyacak Inside Lands, 28-29 Ağustos’ta Twitch üzerinden takip edilebilecek.

Evde ekran başında geçen festival deneyiminin, geniş kalabalıkları bir araya getiren alıştığımız, sevdiğimiz şeyin yerini dolduramayacağı apaçık ortada. Birçok oluşum dijital ortamdaki buluşmaları türlü sürprizler ve özel eklemelerle farklılaştırmaya çalışsa da şu an için bu formatı çekici kılmanın yolu açıkçası iyi bir program ortaya çıkarmaktan öteye geçemiyor. Inside Lands’i heyecan verici kılan yegâne detay da bu. LCD Soundsystem, Gorillaz, Alt-J, Anderson .Paak and The Free Nationals, Beach House, Brittany Howard, Cage the Elephant, D’Angelo and the Vanguard, Jack White, Khruangbin, Leon Bridges ve Bob Moses, iki günlük akışta dinlenebilecek isimlerden yalnızca birkaçı.

Karantina sürecinde iptal ve ertelemelere en hızlı reaksiyon veren festivallerden biri İngiltere’nin ünlü metal müzik festivali Download Festival olmuştu. 12-14 Haziran tarihlerinde yayın yapan Download Festival TV de arşive dalarak; System of a Down, Baroness, Deftones, Bush gibi dikkat çekeceğini inandığı isimlerin geçmiş yıllardaki performanslarını yayımlamış ve canlı yayınlarla müzisyenler ve dinleyicileri bir araya getirmişti. Bir başka köklü müzik festivali Isle of Wight da 2020 ayağını Isle of Wight Festival at Home başlığıyla aynı tarihlerde sanal ortama taşımış; Amy Winehouse’dan David Bowie’ye birtakım efsane performanslarla nostalji yaşatmıştı.

Yakın gelecekte benzer bir deneyimi Monterey Jazz Festival da sunacak. 25-27 Eylül’de 63. kez düzenlenecek festival, hem yeni hem eski performanslardan bir seçkiyle YouTube’da olacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Bensu Arslan